17 °C

Türk Akımı, enerji yapbozunun hayati bir parçası

Gazprom Export Genel Müdürü Elena V. Burmistrova, Rus doğalgazını Karadeniz’in altından geçirip Trakya’ya, oradan Türkiye-Yunanistan sınırına ulaştıracak Türk Akımı Projesi hakkındaki görüşlerini DÜNYA Gazetesi Enerji Sayfası ve Enerji Günlüğü için yazdı

Türk Akımı, enerji yapbozunun hayati bir parçası

Türk Akımı Türkiye-Rusya enerji ilişkilerinde yeni ve heyecan verici bir çağın başlangıcını müjdeliyor. İki ülkenin devlet başkanları, Putin ve Erdoğan 2014 yılının Aralık ayında bu yeni doğalgaz boru hattının yapımı konusunda mutabakat sağladığında hem enerji yapbozunun kritik bir parçasını yerine koymuş, hem de Türkiye’nin uluslararası enerji arenasındaki duruşunu güçlendirmek için tarihi bir fırsat yaratmış oldular. 

Türkiye küresel kavşak olacak 

Türkiye’nin enerji alanında artan önemini temel alan Türk Akımı, Türkiye’yi doğalgaz tedariki için küresel bir kavşak haline getirecek. Avrupa’yı Asya’ya bağlayan topraklarda yer alan Türkiye bu sayede bölgesel bir enerji merkezine dönüşebilecek. Ülkeniz konumu gereği Avrupa doğalgaz piyasasının ihtiyacının karşılanmasında ve tedarik güvenliğinin sağlanmasında hayati bir rol oynayacak. 

Kıyıköy’de karaya çıkacak 

Rusya’nın güneyindeki Russkaya kompresör istasyonundan Karadeniz’e girecek Türk Akımı, deniz tabanından 910 kilometre boyunca ilerleyerek Kıyıköy yakınında Türkiye topraklarına ulaşarak Türk tüketicilere Lüleburgaz’da, Avrupalı alıcılara İpsala’da olmak üzere doğrudan tedarik sağlayacak. 

İlave tedarik hacmi sağlarken her türlü transit riskini de ortadan kaldıran bu yeni projenin Mavi Akım ile birlikte Türkiye’nin enerji güvenliğine katkısı son derece büyük olacak. Türkiye’de özellikle kış aylarında enerji talebinin olağan düzeylerin üzerine çıktığı durumlarda bu katkı elbette hayati bir önem taşıyor. 

Hem çekici hem zaruri 

Hızla artan doğalgaz talebi düşünüldüğünde (2012’de 46,3 milyar m3 düzeyinde olan talebin, BOTAŞ tahminlerine göre 2030 yılında yaklaşık 80 milyar m3’e ulaşması bekleniyor) yeni boru hattı, hem Türkiye, hem Avrupa piyasalarına yönelik olarak planlanan yıllık 63 milyar metreküp kapasitesiyle, Türkiye ekonomisi için yalnızca çekici değil, aynı zamanda zaruri bir proje olacak. 

Enerji köprüsü rolü pekişecek 

Türk Akımı, Gazprom tarafında Rus gazının Avrupa’ya iletiminde güvenilir bir tedarik güzergâhı oluşturmak suretiyle Türkiye’yle mevcut işbirliğini derinleştirme yönündeki arzusunu ortaya koyuyor. Türkiye tarafının ise Asya ve Avrupa arasında enerji köprüsü olarak rolünü pekiştirecek. Tarafl ar için bu fırsat, karşılıklı fayda sağlayan bir ortaklıkta, bölgede daha çevre dostu bir yakıt dengesine doğru atılan yeni bir adım olacak. 

En güvenilir tedarikçiniz biziz 

Türkiye 1984’ten bu yana 350 milyar metreküp Rus doğalgazı ithal etti. Ortak çalıştığımız yıllar boyunca, diğer kaynaklardan doğalgaz akışında kesinti olduğunda tedarik düzeyini artırarak Türk muhataplarımızın defalarca yardımına koşmakta tereddüt etmedik. Gazprom bugün halen Türkiye’nin en büyük ve en güvenilir doğalgaz tedarikçisiyken, Türkiye de geçen zamanda Almanya’nın ardından Gazprom’un ikinci en büyük ihracat pazarı haline geldi. 

Türkiye, en çok ümit vaat eden piyasa

 Ve geleceğe dönüp baktığımızda, Gazprom olarak Türkiye’yi daha kapsamlı, daha derinlikli işbirliği için en çok ümit vaat eden piyasa olarak görüyoruz. Türk Akımı Türkiye- Rusya enerji ilişkilerini karşılıklı bağımlılıktan simbiyotik bir hale dönüştürecek. Alışılageldik bir ticaret ilişkisindeki karşılıklı muhataplar olmakla kalmayıp daha derin bir ortaklık kuracağız. Bu duygu ve düşüncelerle son dönemde Türk Akımı’nın hatlarını ayrıntılarıyla çizmek yönünde birlikte hızlı bir gelişme kaydettik. Aramızda tesis ettiğimiz bu bağın, başarılı bir projenin kapılarını açacağına güvenimiz tam.

Doğalgaz çağını Türkiye’den yükseltmek

Uluslararası işbirliği bir tarafın kazanıp diğerinin kaybettiği bir oyun değildir. Birlikte bu heyecan verici yola girmemiz, ne Rusya’yı ne de Türkiye’yi başka olanakları da değerlendirmekten alıkoymayacaktır. Türkiye içinse, hem enerji merkezi olarak konumunu güçlendirecek, hem de ülke içi tedarik güvenliğini artıracaktır. Türk Akımı enerji yapbozunun, her iki taraf için büyük faydaları beraberinde getirecek çok önemli bir parçasıdır. Beklentimiz hiç kuşkusuz, doğalgazın altın çağının, Karadeniz’in sularından ve Türkiye’nin Avrupa ucundaki kıyılarından yükselmesidir.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap