11 °C

Rusya gıda yaptırımlarını iptal etmeyecek

Rusya Başbakanı Medvedev, "Yaptırımlar sayesinde Rus tarım sektörü önemli oranda gelişti. Kimse yaptırımları iptal etmeyecek." diye konuştu.

Rusya gıda yaptırımlarını iptal etmeyecek

Başkent Moskova'da düzenlenen kabine toplantısında konuşan Rusya Başbakanı Dimitriy Medvedev, Rusya'nın uyguladığı gıda yaptırımlarının kalıcı olduğunu ve iptal edilmeyeceğini söyledi.

Medvedev, Rus tarımcıların, yaptırımların kalkma ihtimalinden korkmaması gerektiğini belirterek, "Kimse yaptırımları iptal etmeyecek." dedi.

Yaptırımlar sayesinde, Rus tarım sektörünün önemli oranda geliştiğine işaret eden Medvedev, "Yetkililerimiz bu yaptırımların kalıcı olması için gereken çalışmaları sürdürüyor." ifadelerini kullandı.

Avrupa ve Türkiye'ye ambargo

Ukrayna'daki faaliyetlerinden ötürü Batılı ülkeler Ağustos 2014'te Rusya'ya yönelik bir dizi yaptırım uygulamaya başlamıştı. Rusya da bu adıma karşılık olarak, kendisine yaptırım uygulayan ülkelerden bazı et, balık, süt, sebze ve meyve ürünlerinin ithalatını yasaklamıştı.

Rusya ayrıca, Kasım 2015'te yaşanan uçak krizi nedeniyle Türkiye'den de bazı gıda ürünlerinin ithalatını yasaklamış, ancak geçtiğimiz yıl iki ülke arasında yaşanan normalleşme süreciyle birlikte Türk narenciye ürünlerinin ithalatını tekrar serbest bırakmıştı.

Sebzede öz yeterlilik yüzde 90 oldu

Tarım Bakanı Aleksandr Tkachev de bir süre önce yaptığı açıklamada, ülkenin sebze üretiminde öz yeterliliğinin geçen yıl yüzde 90 seviyelerine çıktığına işaret ederek, Rusya'nın uyguladığı gıda yaptırımlarının devam etmesini istediklerini söylemişti.

Rusya, Türkiye'ye et ve süt ihraç etmek istiyorRusya, Türkiye'ye et ve süt ihraç etmek istiyor

Ocak ayında tarım ihracatı arttıOcak ayında tarım ihracatı arttı

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.