1 °C

'Bu proje dış ticaret açığını 1 milyar dolar azaltacak'

Koç Holding eski CEO'su Durak, 2011-2014 döneminde 3 milyar dolar yatırım yaptıkları Fuel Oil Dönüşüm Projesi için, "Türkiye'nin dış ticaret açığını 1 milyar dolar azaltacak ve Tüpraş'ın da karlılığına çok önemli bir artısı olacak" dedi

'Bu proje dış ticaret açığını 1 milyar dolar azaltacak'

Koç Holding eski Üst Yöneticisi (CEO) Turgay Durak, Tüpraş'ın  Fuel Oil Dönüşüm Projesinin Türkiye'nin dış ticaret açığını 1 milyar dolar azaltacağı öngörüsünde bulunarak, Tüpraş'ın da karlılığına çok önemli bir artısı olacağını dile getirdi. 

Koç Holding'in kurumsal dergisi Bizden Haberler'in nisan sayısı yayımlandı. 

Koç Holding açıklamasına göre dergide, aktif iş yaşamını sonlandırarak, Koç Holding Üst Yöneticiliği'ni (CEO) Levent Çakıroğlu'na bırakan Turgay Durak'ın röportajına yer verildi. Koç Holding'te 39 yıl boyunca, farklı kademelerde görev yapan Durak, uzun zamandır heyecanla üzerinde çalıştığı, gurur duyduğu projelerin 2014'te devreye girdiğini hatırlatarak elde edilen başarılı sonuçlara dikkati çekti. 

Fiat, Ford ve CNH ile olan eşit ortaklıkları geliştirerek devam ettirmelerinin, yeni projelerin ürün geliştirmesini de üstlenerek Türkiye'ye daha fazla katma değer getirebilecek sanayi yapısının geliştirilmesinin önemli olduğunu anlatan Durak, "Zaten bunu hedefleyen adımları atmış durumdayız. Ford Otosan'da ürün geliştirmede 1350, Tofaş'ta 600, Türk Traktörde ise 110  mühendis var. Ülkemizin milli savunma sanayi projelerinde sadece Altay tankında değil, diğer zırhlı araçlarda da çok önemli bir yer tutan, aynı zamanda otobüs geliştiren, üreten Otokar'da da 270 civarında ürün geliştirme mühendisi var. Bu, konuya verdiğimiz önemi gösteriyor"  ifadelerini kullandı. 

Türkiye'nin geleceği için çok önemli 

Durak, enerji tarafında ise 2011-2014 döneminde 3 milyar dolar yatırım yaptıkları Fuel Oil Dönüşüm Projesi'nin açılışının aralık ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldığını anımsatarak, bu projeyi yüzde 100 kapasitede çalıştırmanın Türkiye'nin geleceği için çok önemli olduğunu aktardı. 

 Fuel Oil Dönüşüm Projesi'nin Türkiye'nin dış ticaret açığını 1 milyar dolar azaltacağı öngörüsünde bulunan Durak, Projenin Tüpraş'ın da karlılığına çok önemli bir artısı olacağını dile getirdi. 

1-2 şirketimizi daha uluslararası çalışan şirket haline getirecek

 Koç Holding olarak yurtdışında iş yapan ikinci bir uluslararası şirket yaratmaları gerektiğine işaret eden Durak,  "Benim CEO'luğum döneminde bazı girişimlerimiz oldu, sonuçlandıramadık. İnanıyorum ki yeni CEO'muz Levent Çakıroğlu, Arçelik'e ilave 1-2 şirketimizi daha farklı ülkelerde yatırımlar yapan, uluslararası çalışan şirket haline getirecektir" diye konuştu. 

Durak, herhangi bir sivil toplum örgütünde aktif görev almak gibi bir düşüncesi olmadığını ancak Koç Topluluğunun kendisinin  Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'ne (TÜSİAD)  üye olarak devam etmesini uygun gördüğünü vurgulayarak,TÜSİAD'ta sanayi stratejisiyle ilgili gerçekleşecek olan yuvarlak masa çalışmasında gönüllü olarak yer almayı düşündüğünü kaydetti. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.