14 °C

'Turkcell'de konuştuğumuz ortaklık değil, finansman'

Murat Ülker, Turkcell'e ortak olmalarının söz konusu olmadığını belirterek, ‘Turkcell’de konuştuğumuz hisse satışı ya da ortaklık değil yapılandırılmış şartlı finansman" dedi

'Turkcell'de konuştuğumuz ortaklık değil, finansman'

İZMİR (DÜNYA) - Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, “Turkcell’e ortak olmamız söz konusu değil” dedi. Ülker, Eti Soda’yı satın almak için görüşmeler yaptıklarını da açıkladı. Ülker, İzmir Seferihisar’daki fabrika ziyareti sırasında ekonomi gazetecilerinin gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı. 
Murat Ülker, Turkcell’de Rus Alfa grubunun rehin tuttuğu hisseleri kurtarmak için Çukurova Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Karamehmet’in talebi ve bu konuda Yıldız Holding ve Gözde Girişim’in niyetine ilişkin sorulara özetle şu yanıtları verdi: 
• Mesele yanlış anlaşılmasın. Turkcell’de hisse satışı ya da ortaklık gibi bir girişimimiz yok. Gözde Girişim olarak Turkcell’de konuştuğumuz şey yapılandırılmış şartlı finansman desteği. Konuşulan rakam da toplam 1.6 milyar dolar. Tabii, bu finansmanı sağlamak için öncelikle sizin öz sermaye koymanız lazım. Hiç öz sermaye koymadan finansman bulamazsınız. Onun yanında bankalarla görüşüp anlaşmanız lazım. Bankalar bunu finanse eder ise realize olacak bir iş. Daha konuşuluyor. 
• Yoksa Turkcell satılıyor ve biz alıyor değiliz. Ya da Turkcell ortaklarından biri çıkıyor da onun yerine biz giriyor değiliz. Bunlar regüle edilmiş imtiyazlı endüstriler, kuralları var. Zaten isteseniz de hisse alıp satamazsınız. Turkcell’de Çukurova hisselerinin hepsini Alfa’ya satsın durumu yok. Bir borç alışverişi olmuş ve arkasından mahkemelik olmuşlar. Şimdi İngiliz Yüksek Mahkemesi süreyi temmuz sonuna kadar uzattı, tarafl arın müracaatı üzerine... 
• Turkcell bir Türk şirketi. Türk kanunlarına göre kurulmuş bir şirket. O şekilde de faaliyet gösteriyor. Türkiye’de yüzde 100’ü yabancı sermayeli olan birçok şirket var. Bunlar da aynı durumda. Bu şirketlerde bizim insanlarımız çalışıyor. ‘Turkcell’in Türk kalması’ meselesine de böyle bakmak gerekir. Kanunlarımız çok net. Hissedarlar da değişmiyor zaten. Bu çerçevede Turkcell’in Türk kalmasına bizim de bir katkımız olacaksa ancak memnuniyet duyarız. 
• Kimse kimseye teminatsız borç vermez. Şartlı yapılandırma olduğuna göre şartları var. Teminatlar alınacaktır. Ayrıca biz kime finansman sağlıyoruz? Çukurova’ya... Yeni, bilinmedik bir şirket değil ki. Çukurova bu memleketin çok eskiden beri var olan güzide bir firması. Zaten bu finansmanı tek başına biz yapmıyoruz. Bankalar da var. Hem yerli hem yabancı firmalarla görüşülüyor. 

Eti Soda ile ilgileniyoruz 

Ciner Grubu’nun Eti Soda Maden’deki yüzde 74 oranındaki hissesini satmak için görüşmeler yaptığına ilişkin haberlerin hatırlatılması ve bu şirkete talip olup olmadığının sorulması üzerine ise Murat Ülker şunları söyledi: 

• Gözde Girişim’in perakendeden bankaya, tıraş bıçağından ayakkabıya kadar bir sürü işi var. Bir çok alana yatırım yapıyor. Eti Soda işi de yine madencilik işiyle paralel bir konu. Yerüstü madenciliği ile ilgili bir işimiz var bizim. Eti Soda’nın, benim için cazip olan kısmı, yerin altına kimsenin girmemesi. Yerin altında kimsenin birşey kazmaması. Daha çok maden gibi değil, artezyen işletmesi gibi. Kimyasal bir tesis. Bu açıdan da cazip ve olabileceğini düşünüyoruz. Gözde’nin portföyüne dahil edebiliriz. Tabii, karşı tarafta satmak isterse. Ama bu henüz düşünce aşamasında. Oturup resmi olarak karşılıklı görüşmemiz olmadı. Ben hisse alırsam bildiriyorum. Satarsam da bildiriyorum. Yoksa bu hissedarlar ile yeni hisse alacaklar arasında haksız bir kazanç olur. Şu anda bir düşünce var ortada. Resmi bir görüşme yok.

Godiva’da satış yok 

Murat Ülker, “Godiva satılıyor” yönündeki söylentilere ilişkin görüşünün sorulması üzerine ise, esprili bir şekilde, “Godiva’yı biz her gün satıyoruz. Binlerce satıyoruz. Satışları iyi. Hatta bildiğiniz çileği Godiva’ya batırıyorsun o da kapış kapış gidiyor. Onun dışında bir satıştan bahsediyorsanız, ben duymadım. Yok öyle bir şey” sözleriyle yanıt verdi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.