19 °C

'Yükselen dolar Türkiye'nin mali yapısını bozmaz'

İstanbul Jewelry Show’da konuşan Kuyaş Yönetim Kurulu Başkanı Sait Erdal Metiner,"Dolardaki artışın içeride enflasyona etkisi olacaktır ancak mali yapıda bir bozulma olmaz" dedi

'Yükselen dolar Türkiye'nin mali yapısını bozmaz'

Dolardaki artış ve kurdaki hareket iş dünyasının da gündeminde. İstanbul Jewelry Show’da konuşan Kuyaş Yönetim Kurulu Başkanı Sait Erdal Metiner, Dolardaki artışın iç piyasada enflasyona etki edebileceğini, ancak bu durumun Türkiye’nin mali yapısını bozmayacağını söyledi.

ABD’nin dünya piyasaları üzerindeki etkisine değinen Metiner, "Bundan 1 hafta öncesinde Dolarda yine ani yükselişe şahit olmuştuk.   Paritenin 1,05 olduğu şu dönemde Euro sabit sabit kalmalı diyemeyiz. Yani pariteye göre Doların fiyatı belirlenemez. Amerikan maliyesinin dünya piyasaları üstündeki etkisini yaşadığımız bir dönemdeyiz. Türkiye’nin mali yapısında bir bozulma yaşanacağını düşünmüyorum. Devlet piyasa yapıcı değil, piyasayı yönlendiren unsur olacaktır” dedi.

Kurdaki dalgalanmalardan hemen her sektörün ister istemez etkilendiğini ifade eden Kuyaş Yönetim Kurulu Başkanı, "Döviz her sektörü etkiler. Bölgemize baktığımız zaman asıl ticaretimizin Avrupa ile olduğunu görüyoruz. Otomobil ithalatı bunun en önemli örneği.  Ancak dünya Dolarla çalışıyor. Her şeyden önce biz enerjiyi Dolarla satın alıyoruz. Biz kurdaki ani dalgalanmalara karşı projelerimizde Doları 2.50 olarak sabitledik. Banka faizinin yüzde 50’sini de biz karşılıyoruz" şeklinde konuştu.

Altın yine ‘güvenilir liman’

Altın fiyatlarına da değinen Sait Erdal Metiner, “Altının  TL karşılığı fiyatını oluşturan döviz. Altın son 1 senedir en düşük ikinci dip seviyesinde. Tepki alımı bekliyorum. Avrupa Merkez Bankası’nın piyasaya sıcak para sürmesi bekleniyor. Böyle bir durumda en dip seviye olan 1140’ı yeniden görebilir. Yalnız Avrupa bölgesinde her şey düzelmiş değil.  Dünyada tüm ülkelerin genel durumuna baktığımızda altına halen güvenle yatırım yapılabilir. Ürün çeşitlemesi açısından denge unsuru çok önemli” dedi.

Avrupa’dan, Ortadoğu’dan, Balkanlar’dan katılım var

İstanbul Jewelry Show’un, sektörün en önemli fuarı olduğuna dikkati çeken Metiner, “ İç ve dış sektör paydaşlarının bir arada olduğu çok önemli bir fuar. Bölgemizin gelişen şartları, bu fuarı dünya sırlamasına sokmaya aday hale getirdi. Avrupa’dan, Ortadoğu’dan, Balkanlar’dan katılımcılar var. Bu etkinlik sayesinden sadece sektörün değil, Türkiye’nin kazanmasını arzu ediyorum” ifadelerini kullandı.

En gözde ofis bölgesi artık Basın Ekspres

İstanbul’un Levent, Maslak gibi popüler ofis bölgelerine son zamanlarda Basın Ekspres Yolunun da eklendiğini aktaran Metiner, “Son yılarda iş yaşamındaki gelişmeler ve yabancı yatırımcıların Türkiye'yi bölge üssü olarak konumlandırmaları gibi sebeplerle ofis projelerinin sayısında ciddi bir artış yaşanıyor. Atatürk Havalimanı'na, organize sanayi bölgesine, fuar ve kongre merkezi CNR EXPO'ya yakınlığıyla Basın Ekspres Yolu bu açıdan kritik öneme sahip. Havaray, bölgedeki metrekare fiyatlarını katlayacak” dedi.

Yeni proje görücüye çıkıyor

2015’in ikinci yarısında Borsa Kule projesini hayata geçirecek olan KUYAŞ, iş dünyasına prestijli kompleksler üretmeyi aralıksız sürdürecek. Sait Erdal Metiner, “ Biz şirket hissedar ve yatırımcılarına kazandırmayı esas edinen bir şirketiz. Kazan-kazan ilkesiyle hareket ediyoruz. Bu bölgenin de, hem alıcısına hem satıcısına kazandıran nitelikli bir gayrimenkul adresi olduğuna inanıyoruz. Bizim projelerimizin ev sahipliğini yapan T.C. Merkez Bankası Avrupa Yakası Veznesi birimi, Merkez Bankası ve Takasbank Saklama Merkezi birimi gibi kurumlara ilave olarak yeni projemiz ile gerçekleştireceğimiz, Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Altın Borsası Saklama merkezinin yerleşmesi ile bölge, finans merkezi kimliğini güçlendirmiş olacak. Dolayısıyla KUYAŞ, Prestij Yolu’nun prestijli projelerine imza atmaya devam edecek” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap