25 °C

64 ülkede 1.7 milyon kadını destekledi

Coca-Cola’nın 2020'ye kadar 5 milyon kadının ekonomik ve toplumsal hayatta güçlenmesi hedefi doğrultusunda, 64 ülkede 1.7 milyondan fazla kadına ulaştığı ve desteklediği açıklandı.

64 ülkede 1.7 milyon kadını destekledi

Coca-Cola'nın 5by20 girişimi, 2020 yılına kadar 5 milyon kadının ekonomik olarak güçlenmesi hedefi doğrultusunda çalışmaya devam ediyor.

Walmart Kadınların Ekonomik Olarak Güçlenmesi Zirvesi'nde konuşan Coca-Cola Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Muhtar Kent, girişimin hayata geçirildiği 2010 yılından bu yana 64 ülkede 1.7 milyondan fazla kadına ulaştığını açıkladı. 2016 yılında 500 bin kadına daha ulaşan 5by20 girişiminin kapsamı geçtiğimiz yıl içerisinde yüzde 40 arttı.

Kadınların özgüven kazanmalarına yardımcı oluyor

Sunulan eğitimler, finansal destekler ve mentorluk desteğinin yanı sıra 5by20 programları kadınların özgüven kazanmalarına da yardımcı oluyor. Girişim tarafından Güney Afrika'da yürütülen iki yıllık bir araştırma sonuçları, çalışmaya katılan kadınların yüzde 95'inin işletmesini açık tutacağına, yüzde 94'ünün ise şirketini büyüteceğine inandığını ortaya koyuyor.

Sonuçlar ayrıca kadınların, çocuklarının eğitim masrafları, sağlık ve giyim harcamaları gibi, kendileri ve ailelerinin temel masraflarını karşılama imkanlarının arttığını gösteriyor. Katılımcıların üçte ikisi, program sonrasında her ay tasarruf için para ayırabildiğini belirtiyor.

'Kız Kardeşim Projesi' ile kadınlar güçleniyor

Coca-Cola 5by20 global hedefi kapsamında Türkiye'de ise 2015 yılında Kız Kardeşim Projesini hayata geçirdi. Kız Kardeşim Projesi, kadınların kendilerini geliştirerek toplum içinde daha aktif rol almalarını amaçlıyor ve ekonomiye katılımlarının önünü açmayı destekliyor. Coca-Cola ve Anadolu Vakfı'nın desteği ve Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) işbirliği ile hayata geçirilen eğitimler ile 2015 Ekim - 2016 Mayıs döneminde, 7 ay gibi kısa bir sürede bine yakın kadına ulaşıldı.

Kız Kardeşim Projesi 2017 yılı eğitimlerine ise şubat ayında Denizli ile tekrar başladı. Proje kapsamında geçtiğimiz sene sunulan eğitim programı bu yıl bir adım öteye taşınarak, iş fikirlerini hayata geçirmek isteyen kadınlara mentorluk desteği de verecek. Kız Kardeşim Projesi'nin, 2017 Şubat – 2018 Mayıs dönemi boyunca Türkiye'nin dört bir yanındaki 15 ilde verilecek eğitimler ile kadınlar ile buluşması planlanıyor.

Kaynak: DHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap