ABD devi hisselerini Türk ortağına devrediyor

Dünyanın en büyük açık artırma şirketlerinden ABD devi, Türkiye'deki varlıklarını satıyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Kerim ÜLKER

Manheim, Borusan ile ortak olduğu Türkiye'nin ilk ikinci el alım-satım internet firması Borusan Manheim'deki payını satmak için düğmeye bastı. Şirketteki yüzde 50 payını Türk ortağı Borusan'a devretmeye hazırlanan Amerikan şirket, bir anlamda Türkiye'den de çekilmiş olacak.

Bilindiği üzere 2001 yılında Borusan tarafından kurulan Otomax'a 2008 yılında dünyanın en büyük açık artırma şirketlerinden biri olan Manheim Auctions ortak olmuştu. Borusan Manheim her hafta İstanbul ve Ankara’daki tesislerinde, düzenli fiziki açık artırmalar gerçekleştiriyor. Müşteriler Simulcast ile gerçekleştirilen fiziki açık artırmalara Türkiye’nin her yerinden internet aracılığıyla katılma ve bu açık artırmalara fiziki olarak katılan alıcı müşterilerle eş zamanlı teklif verebilme imkanı buluyor. Fiziki açık artırmanın yanısıra Online ve mobil açık artırmalar da düzenleniyor.

Yılda 17.500 araç satışı gerçekleştiriyor

Borusan Manheim’ın 950 kurumsal tedarikçi ve sisteme kayıtlı 4 bin 300 alıcı üyesi bulunuyor. Şirket, Özel Artırma Sistemi sayesinde yılda ortalama 17 bin 500 adet ikinci el araç satışı gerçekleştiriyor.

Borusan Manheim’ın düzenlediği açık artırmalarda sadece üye galeri ve yetkili satıcılar araç alabilirken herkes araç satabiliyor. Artırmaya katılan araçlar ağırlıklı olarak filo sahibi şirketler, kiralama şirketleri, finans kuruluşları, sigorta şirketleri, üye galeriler, yetkili satıcılar ve tüketicilerden sağlanıyor. Hisse devri için Rekabet Kurumu'na başvuru yapıldı. Başvuruda "Manheim Auctions ve Cox’un Borusan Manheim’da birlikte sahip olduğu ve sermayenin yüzde 50’sini temsil eden 110.000 adet pay, Borusan Grubu’na ait ve hususi olarak İşlem için kurulacak özel amaçlı bir şirket tarafından satın alınacak olup, işlem neticesinde Borusan Manheim paylarının tamamı Borusan Grubu’na ait olacak ve Borusan Manheim bir ortak girişim olmaktan çıkacaktır" denildi.

Etiketler