12 °C

Adnan Polat: Böylesini 40 yıldır görmedim

Piyalepaşa İstanbul’da satışa çıkan 205 konutluk yeni etabın tanıtım toplantısında konuşan Adnan Polat, 40 yıldır piyasada olmasına rağmen gayrimenkulde alıcı lehine hiç böyle bir piyasa görmediğini söyledi.

Adnan Polat: Böylesini 40 yıldır görmedim

Leyla İLHAN

Polat tarafından Beyoğlu Piyalepaşa’da, 800 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilen Piyalepaşa İstanbul projesinin yeni etabında yer alan 205 daire satışa çıktı. Konut, rezidans, ofis, otel ve alışveriş sokağından oluşan karma konseptli Piyalepaşa İstanbul’da konutların metrekare birim fiyatı 10 bin 500 TL’den, rezidanslar ise 13 bin TL’den başlıyor.

Yeni etabın satışa çıkması nedeniyle yapılan basın toplantısında konuşan Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, 40 yıldır piyasada olmasına rağmen alıcı lehine hiç böyle bir piyasa görmediğini söyledi. “Bu dönem için fiyatlar ve faiz oranları çok uygun, satış vadeleri çok uzun. Ayrıca döviz bazında fiyatlarda yüzde 25 oranında bir düşüş söz konusu” diyen Polat, bu dönemde talep azalıp arz devam ettiği için fiyatlarda bir artış yaşanmadığını kaydetti. Polat, “Gayrimenkul sektöründe referandum sonrası satışlar artacağı için fiyatlar da artacaktır. Dolayısıyla şu anda piyasada alıcı lehine en iyi dönem yaşanıyor. Bu dönemde konut yatırımı yapmazsak daha sonra başımıza vurabiliriz” diye konuştu.

"Her krizden sonra büyüdük"

Fulya’da Polat Tower’ı hayata geçirdikleri bölgenin önceleri bir gecekondu bölgesi olduğunu, insanların satamazsınız demelerine karşı projeye başladıklarını anlatan Adnan Polat, projenin yapımı esnasında 11 Eylül, 99 depremi, Anayasa krizi ve yangın gibi dönemler yaşamasına rağmen projenin bölgede büyük değişim yarattığına dikkat çekti. Polat, sözlerine şöyle sürdürdü: “2015’in son aylarında satışa çıktığımız Piyalepaşa İstanbul projesi de satışa çıktıktan sonra Türkiye’de olabilecek her şey yaşandı. İnsanlar bekler gör pozisyonuna geçti. Bir de referandumu süreci var. Bu nedenle yatırımlardan uzak duruyorlar. Ama yıllar içinde ben hep şunu gördüm. Türkiye’de krizlerden sonra inanılmaz büyüme hamleleri yaşanıyor. Burada da aynı şey olacak; 16 Nisan’dan sonra sular durulacak ve yeniden hareketlenme ile birlikte konut fiyatlarında artış yaşanacak.”

"Bittiğinde yüzde 100 kazandıracak"

2015 yılının kasım ayında 400 konutu satışa çıkardıklarını ve satış adetlerinde 250 bini geçtikleri için ikinci etaptaki 205 konutu satışa sunduklarını anlatan Polat, projedeki toplam konut sayısının ise 960 adet olduğunu söyledi. Projenin değer artışını da değerlendiren Polat, projeyi ilk olarak metrekaresini 7 bin 500 TL’den satışa çıkardıklarını, şimdi ise konut kısmında fiyatların 11 bin TL’den başladığını belirtti. Böylece süreçte yüzde 35 oranında değer artışı sağladıklarını aktaran Polat, projenin bittiği 2020 yılında ise değer artışının yüzde 100 ulaşmasını beklediklerini ifade etti. Polat, bölgede Koç Müzesi ve başka yatırımların devam ettiğini 10 yıl sonra ise başka bir noktaya geleceğini bu nedenle bölgeye yatırım yapanın çok kazançlı çıkacağını belirtti.

"İnsanlarını gönlünü alarak dönüşüm yapıyoruz"

Adnan Polat, Piyalepaşa İstanbul’da kentsel dönüşümü insanların gönlünü alarak yapmaya çalıştıklarını belirterek, “Dönüşüm kapsamında 300 ile 400 binayı yıktık. Tapusu olanlara daire verdik. Tapusu olmayanlara ise daire bedelini ya da TOKİ projelerinden daire teklif ettik. TOKİ’den 100’e yakın daire alıp verdik. Önemli bir kısmı ise daire bedelini alarak memleketlerine dönmeyi istedi” dedi.

İlk teslimler 2018’dePiyalepaşa Gayrimenkul Genel Müdürü Kaan Yücel, 4 bin araçlık otopark barındıran projede inşaatın yüzde 20’sine geldiklerini belirterek, ilk etapta teslimlerin 2018, ikinci etapta 2019, otel ve ofisin olduğu ticari alanların ise 2020’de teslim edileceğini açıkladı. Projenin yüzde 45’ni sattıklarını da aktaran Yücel, “Bu yıl içinde ise 200 civarında konut ve rezidans satmayı planlıyoruz” dedi. Ödemede yüzde 1 KDV avantajı sunulurken, yeni açılan etapta özellikle büyük ve geniş ailelere hitap eden 3+1 ve 4+1 daireler çoğunlukta bulunuyor. Bunun yanı sıra projede 1+0, 1+1 ve 2+1 daireler de satışta. Yeni etap özelinde uygulanan kampanyada ister yüzde 35 peşin, 60 ay 0 faiz; ister yüzde 35 peşin 120 ay 0.45 faiz seçeneğiyle daire sahibi olmak mümkün. Projede ayrıca kişiye özel çok sayıda ödeme planı da sunuluyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.