15 °C

Ağaoğlu, Gemlik Körfezi’ne RES yatırımı yapıyor

Ağaoğlu Enerji Grubu bünyesinde rüzgar enerji santralleri (RES) yatırımları yapmak amacıyla kurulan Bakır Enerji Elektrik üretim AŞ, Kürekdağı RES projesi kapsamında Gemlik Körfezi’nde yatırım yapacak

Ağaoğlu, Gemlik Körfezi’ne RES yatırımı yapıyor

ESRA ÖZARFAT / BURSA 

Ağaoğlu Enerji Grubu bünyesinde rüzgar enerji santralleri (RES) yatırımları yapmak amacıyla kurulan Bakır Enerji Elektrik üretim AŞ, Kürekdağı RES projesi kapsamında Gemlik Körfezi’nde yatırım yapacak. Bursa Gemlik ve Yalova Çınarcık il sınırları içinde yer alacak 17 türbin 82.5 milyon liraya mal olacak ve yılda 102.5 milyon kWh enerji üretecek. 

Bursa Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden yapılan duyuruda Bakır Enerji Elektrik Üretim A.Ş. tarafından yapılması planlanan Kürekdağı RES projesinde ÇED süreci başladı. Proje Gemlik Körfezi’ne hakim noktada, Yalova il sınırları ile Bursa il sınırları arasında yer alacak. Gemlik ilçesinin sınırları içerisinde 12, Yalova’nın Çınarcık ilçesinin sınırları içerisinde 5 olmak üzere, toplam 17 RES türbini kurulması öngörülüyor. Toplam maliyeti 82.5 milyon lira olacak ve yılda 102.5 milyon kWh üretimin planlandığı proje, Gemlik’te Kürek Dağı, Hendekbaşı Tepe, Orta Tepe, Bakamak Tepe ve Çakal Tepe ile Yalova ili Çınarcık’ta Davlumbaz Tepe, Bakacak Tepe ve Delibaş Tepe mevkiini kapsıyor. Kürek Dağı RES projesi için, 2013 yılında Bursa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verilmişti. Fakat Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü kurum yazısında ÇED Gerekli Değildir Kararı verilen 17 adet türbinden 5’inin Bursa Yenişehir Havalimanı’na bağlı Yalova istasyonunda hizmet vermekte olan CVOR cihazının sinyal performansına olumsuz etkisi olacağı belirtilmiş, türbin yerleri Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından uygun görülmemişti. 

5 türbinin yeri değişti 
Türbin yerlerinin revize edilmesinin ardından bu yılın mart ayında Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün hava trafik kontrol hizmetleri açısından olumsuz bir etkinin olmayacağı ifade edilmişti. İşletme ömrü 49 yıl olan tesiste üretilen elektrik enerjisi, 154 kV enerji nakil hattı ile Gemlik Trafo Merkezi’ne bağlanacak. Ağaoğlu Enerji Grubu şirketlerinden Maramarares’in Yalova Esenköy’de 18,45 megavat, Çapar Elektrik'in de yine Esenköy mevkiinde 12 megavatlık RES projesi bulunuyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.