9 °C

Akdemir, IICPSD Danışma Kurulu üyeliğine seçildi

Avea CEO'su Erkan Akdemir BM Kalkınma Programı'nın öncülüğünde kurulan IICPSD Danışma Kurulu Üyeliği'ne seçildi

Akdemir, IICPSD Danışma Kurulu üyeliğine seçildi

İSTANBUL - Avea Üst Yöneticisi (CEO) Erkan Akdemir, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın (UNDP) öncülüğünde kurulan IICPSD Danışma Kurulu üyeliğine seçildi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, sürdürülebilir kalkınma vizyonuyla gerçekleştirdiği çalışmalarla öne çıkan Avea CEO'su Erkan Akdemir, İstanbul Uluslararası Özel Sektör ve Kalkınma Merkezi'nin (IICPSD) Danışma Kurulu üyesi olarak seçildi.

Kalkınmanın önündeki engellere karşı, sürdürülebilir kalkınmayı sağlama, istihdam yaratma, ürün ve hizmetlere erişimi kolaylaştırma gibi önemli rollere sahip, özel sektörle birlikte uygulanabilir iş birliklerinin gerçekleştirilmesini teşvik eden global bir merkez olan IICPSD'nin odak noktasında ise; kalkınma sorunlarının çözümü yolundaki küresel ve yerel çabalara, özel sektörün yapıcı katkılarda bulunmasını sağlama hedefi yer alıyor.

Türk Hükümeti ve UNDP tarafından kurulan ve ekonomik kalkınmayı sağlama hedefiyle yoksul bireyleri üreticiler, çalışanlar, tüketiciler ve girişimciler olarak tedarik zincirine dahil etme amacıyla hareket ederek rekabetçi pazarlar ve kapsamlı işletme modellerini destekleyen IICPSD, özellikle sağlık, tarım, eğitim ve çevre temaları ile iklim değişikliği gibi global alanda kabul gören konularda kalkınma hedeflerine ağırlık veren Birleşmiş Milletler sisteminin devreye alınmasında da özel sektörü teşvik ediyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akdemir, globalleşme sürecinin hız kazanmasıyla özel sektörün, ülke ekonomisinde daha çok söz sahibi ve daha etkin bir role sahip olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Özel sektör olarak temel faaliyetlerimiz, kapsamlı pazar uygulamalarımız ve tüm bunların da ötesinde devam eden kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetlerimizle, istihdam sağlanmasına önemli ölçüde katkıda bulunurken, ürün ve servislere geniş erişimi mümkün kılarak sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleştirilmesine öncülük ediyoruz. Bu bağlamda, Türk hükümeti ve UNDP arasında sağlanan bir mutabakatla kurulan İstanbul Uluslararası Özel Sektör ve Kalkınma Merkezi'nin çok etkin ve önemli bir sorumluluğu var. Bu sorumlulukta pay sahibi olmaktan ve IICPSD'nin Danışma Kurulu'nda yer almaktan dolayı çok mutluyum." 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.