10 °C

Alfa Telekom’dan Turkcell açıklaması

KAP'a yapılan özel durum açıklamasında Londra’daki tahkim mahkemesinin dava konusu olan Turkcell hisselerinin Çukurova tarafından 60 günlük sürede satın alınması ya da Alfa Telekom Turkey’e satılması gerektiğine karar verdiği duyurdu.

Alfa Telekom’dan Turkcell açıklaması

Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ, şirket hissedarlarından Alfa Telekom Turkey (ATTL) adına Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) Londra Uluslararası Tahkim Divanı'nda dava konusu olan hisselere ilişkin özel durum açıklamasında bulundu. 

Alfa Telekom Turkey'e adına Londra'da görülen tahkim yargılamasına ilişkin KAP'a yapılan açıklamada, tahkim heyetinin ATTL lehine karar verdiği ve Çukurova'nın (Çukurova Finance International Limited) 29 Temmuz tarihinden itibaren 60 gün içinde mahkemeye konu olan hisseleri "satma ya da alma" seçeneklerinden birini seçmesi gerektiğine hükmettiği bildirildi.

Açıklamaya göre seçeneklerden ilki, Çukurova'nın ATTL'nin sahip olduğu, İngiliz Virgin Adaları'da kurulu Cukurova Telecom Holdings Limited'in (CTH) 49 adet A grubu hissesini (Bu hisseler Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ'de dolaylı olarak yüzde 13,22'lik bir hisseye tekabül ediyor) hisse başına 54 milyon 902 bin dolar yani toplam olarak 2 milyar 690 milyon 198 bin dolar üzerinden satın alması.

İkinci seçenek ise Çukurova'nın sahip olduğu 51 adet B grubu CTH hissesini (Bu hisseler Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ'de dolaylı olarak yüzde 13,76'lık hisseye denk geliyor) “hisse başına 54 milyon 902 bin dolara yani toplam 2,8 milyar dolara ATTL'ye satması.

Açıklamada ayrıca tahkim kararında Çukurova'nın bu iki seçenekten birisini seçmesine, bu alım-satım işlemini 14 gün içerisinde gerçekleştirmesine Çukurova'nın ATTL'ye karşı olan iddialarının reddine, 326 bin 701 sterlinlik tahkim masraflarını ödemesine ve ayrıca 5 milyon 500 bin sterlin tutarındaki avukatlık masraflarını da ATTL'ye ödemesine karar verildiği kaydedildi. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap