2 °C

Atakule 200 milyon liraya yenilenecek

AGYO bünyesindeki Atakule AVM tamamı özkaynaklardan 200 milyon liraya yenilenecek, 2016 sonunda açılacak

Atakule 200 milyon liraya yenilenecek

ANKARA - Atakule Gayrımenkul Yatırım Ortaklığı Genel Müdürü Mehmet Arpacı, Ankara Atakule AVM yenilenme projesinin tamamı özkaynaklardan karşılanmak üzere 200 milyon liralık yatırımla gerçekleştirileceğini, projenin 2016 sonunda faaliyete geçeceğini söyledi.

Atakule yenilenme çalışmaları hakkında düzenlenen basın toplantısında konuşan Arpacı, bünyesinde İstanbul Galleria'nın ardından Türkiye'nin ikinci ve Ankara'nın ilk AVM'si olan Atakule'yi de barındıran AGYO'nun 248 milyon lira özkaynağı ve 265 milyon liralık portföy büyüklüğü olduğunu belirtti ve şöyle konuştu:

Yenilenen Atakule yaklaşık 70 mağazalı olacak 

"AGYO'yu 2009'da devraldığımızda, 1989 yılında açılmış olan Atakule'nin sektör içinde güç kaybettiğini ve AVM fonksiyonlarını yerine getiremediğini tespit ettik. AVM, neredeyse hiç kira geliri elde edemediğimiz durumdaydı.Yenileme çalışmalarının ardından yaklaşık 70 mağazalı olacak AVM'nin en iyi kira geliri getiren AVM olması konusunda çalışmalarımız var.

"AGYO olarak borçlanma oranımız sıfır, yaklaşık 200 milyon lira tutacak yatırımın tamamı özkaynaklarımızdan karşılanacak ve yeni Atakule AVM 2016 sonunda açılacak."
Arpacı, yıkım ve yapım süreçlerinde gecikmelere sebep olan hukuki ihtilafların tamamının da ortadan kalktığını belirtti.

Yüzde 51'i İsmail Tarman'a ait, yüzde 49'u halka açık olan AGYO, 1424 itibarıyla 1.32'den işlem görüyor.

Başkentte AVM sayısı 2017 sonunda 42'ye yükselecek

Projenin gayrımenkul kiralama hizmetini yürüten JJL Türkiye Başkanı Avi Alkaş da konuşmasında, Ankara organize perakende pazarının 2006'ya göre iki kat büyüyerek 1.35 milyon metrekarelik alana ulaştığını ve böylelikle Ankara organize perakende büyüklüğünün Türkiye pazarının yüzde 13.7'sine sahip olduğunu söyledi.

Alkaş, "Ankara'da toplam kullanılabilir alanın, pazara girecek yeni alanlarla 2017 sonunda yaklaşık 1.63 milyon metrekareye, Türkiye'nin tamamında ise 12.5 milyon metrekareye
ulaşmasını bekliyoruz" dedi.

Alkaş, şu anda 35 olan Ankara AVM sayısının, 2017 sonunda 42'ye yükselmesini öngördüklerini de belirtti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.