5 °C

Bagfaş'ın yeni fabrikalarında deneme üretimi başladı

Bagfaş, toplam 250 milyon dolarlık iki ayrı amonyum nitrat yatırımında, Granül Kalsiyum Amonyum Nitrat (CAN) deneme üretimine başladı. Granül Stabilize Amonyum Nitrak (AN) yatırımında da son aşamada olunduğu açıklandı.

Bagfaş'ın yeni fabrikalarında deneme üretimi başladı

ANKARA (DÜNYA) – Türkiye'nin köklü gübre şirketleri arasında bulunan BAGFAŞ, toplam 250 milyon dolarlık iki ayrı amonyum nitrat yatırımında Granül Kalsiyum Amonyum Nitrat (CAN) deneme üretimine başladı. Granül Stabilize Amonyum Nitrak (AN) yatırımında da son aşamada olunduğu açıklandı. 

BAGFAŞ'tan yapılan açıklamada, "2013 yılı Mart ayında uluslar arası katılımla gerçekleştirilen büyük bir temel atma töreniyle yatırımına başlanan Türkiye'nin ilk Granül Stabilize Amonyum Nitrat (AN) ve Granül Kalsiyum Amonyum Nitrat (CAN) kimyevi gübre fabrikası yatırımlarından  Bagfaş Granül Kalsiyum Amonyum Nitrat (CAN) fabrikasında deneme üretimi başladı. Yatırımı tamamlanan bu tesislerin ilave yardımcı ünitelerle beraber toplam yatırım tutarı 250 milyon ABD doları olup yüzde 85'i Almanya'dan üç yılı ödemesiz 13 yıl vadeli, yüzde 3.02 sabit faizli kredi ile finanse edildi" denildi. 

Açıklamada, toplam 250 milyon dolarlık yatırımın, Türkiye'de son 40 yılda gübre sektörüne yapılan en büyük yatırım olduğu hatırlatıldı. CAN tesisinde deneme üretimine başlanmasıyla ilgili bir değerlendirme yapan BAGFAŞ Yönetim K urulu Başkanı Y. Kemal Gençer, "yeni fabrikaların hizmete girmesiyle BAGFAŞ, aynı sahada hem Fosfatlı hem Nitratlı kimyevi gübre üreten Türkiye'nin tek, dünyanın ise nadir fabrikalarından biri haline gelmiştir.  Bir süre önce de yeni fabrikamızın CAN ürünü için dünyanın en büyük kuruluşu Transammonia Firması ile 200 bin ton, Alman BayWa AG ile de 170 bin ton ihracat taahhüt anlaşması imzalamıştık ‘' dedi  

Y.Kemal Gençer; "Ailede ikinci kuşak kimyacı olarak, en büyük mutluluğum; devreye giren yeni fabrikalarımızda kimyanın dört önemli asitinden üçünü, yüz binlerce ton üretiyor olmamızdır. Bundan büyük memnuniyet duymaktayım" değerlendirmesini yaptı. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.