BKT beşinci kez “Yılın En İyi Bankası” seçildi

Çalık Grubu iştiraki BKT beşinci kez yılın en iyi bankası seçildi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL  - Finans dünyasının önde gelen yayın organlarından Financial Times'ın yayınladığı The Banker dergisi "Yılın Bankası Ödülü"ne, Arnavutluk için Çalık Grubu iştiraki Banka Kombetare Tregtare'yi (BKT) layık gördü. 

BKT açıklamasına göre, ödül dün Londra'da yapılan törenle BKT Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Usta ile Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi Seyhan Pencablıgil'e takdim edildi. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen BKT Yönetim Kurulu Başkanı Usta, bankalarının artarak süren başarılı performansının ve müşterilerinin duyduğu memnuniyetin bu tür uluslararası ödüllerin kazanılmasında en büyük etken olduğunu belirtti.  

Usta, bu yıl içerisinde Euromoney ve EMEA Finance gibi finans dergilerinden alınan diğer birincilik ödüllerine de dikkati çekti. "Arnavutluk'ta Yılın En İyi Bankası" ödülünü 5. kez aldıklarına işaret eden Usta, bankanın hisselerinin tamamının Çalık Grubu'na geçmesinin ardından büyük atılımlar gerçekleştirdiklerini dile getirdi. 

Usta, yakalanan 8 yıllık istikrarlı büyüme ile BKT'nin Haziran 2014 itibarıyla Arnavutluk bankacılık sisteminde liderlik pozisyonunu elde ettiğini, yüzde 23 pazar payı ve 2,8 milyar dolarlık toplam aktifleriyle ülkenin en büyük bankası olduğunu kaydetti. 

BKT Genel Müdürü Pencablıgil ise bu yıl da geçen yıl olduğu gibi bankacılık sektöründeki en önemli üç ödülü aldıklarını ve her alınan ödülün, beraberinde ilave sorumluluklar getirdiğinin bilincinde olduklarını ifade etti. Bu sorumluluğun artık en büyük, en eski ve en iyi banka olarak ülke ekonomisin içinde bulunduğu zor koşullara rağmen, çalıştıkları coğrafyada refahı ve büyümeyi sağlamaya yönelik çabalarını artırarak devam ettirmeyi zorunlu kıldığını vurgulayan Pencablıgil, Arnavutluk'un en değerli yerli markası olan BKT ismini bölgede de büyütmeyi amaçladıklarına da dikkati çekti. 

BKT, The Banker'dan aldığı "Yılın En İyi Bankası" ödülünün yanı sıra 2014 yılında Euromoney ve EMEA Finance dergileri tarafından da "Arnavutluk'un En İyi Bankası" seçilmişti. 

Aktif büyüklüğü 2,8 milyar dolara ulaşan BKT, 63'ü Arnavutluk'ta ve 25'i Kosova'da olmak üzere toplam 88 şube ile müşterilerine hizmet sunuyor. 

Etiketler