13 °C

Borusan Mannesmann, ABD'de ihale kazandı

Borusan Mannesmann ABD'de 152 milyon dolar değerinde boru tedarik ihalesi kazandı. Şirketin hisseleri yükselişe geçti

Borusan Mannesmann, ABD'de ihale kazandı

ABD'nin önde gelen boru hattı operatörlerinin Türkiye'de üretim yapan tek tedarikçisi Borusan Mannesman, ABD Pennsylvania'da inşa edilecek toplam 321 km uzunluğundaki bir doğalgaz hattı projesinin 152 milyon dolarlık boru tedarik ihalesini kazandı.

KAP'a yapılan açıklamada, üretimin Gemlik tesislerinde gerçekleşeceği ve üretime 2015 son çeyrekte başlanacağı belirtildi. Açıklamada, "Proje için üretilecek olan boruların tümünün sevkiyatını, üretim planı çerçevesinde 2016 yılı içinde tamamlamayı öngörüyoruz" denildi.

Açıklamaya göre, söz konusu proje şirketin stratejik büyüme alanlarından biri olan büyük çaplı enerji hat boruları pazarında, son altı ay içerisinde ihalesini kazandığı TANAP ve
ABD-Teksas'da boru hattı projelerinin ardından aldığı 3. büyük proje olma özelliğini taşıyor.

Açıklamada, "Aynı zamanda toplam ağırlığı bakımından bugüne kadar üretimini yapacağımız en büyük proje olma özelliğini de taşımaktadır" ifadesi yer aldı.

Hisseleri yükselişe geçti

ABD'de 152 milyon dolar tutarında boru hattı tedarik ihalesini kazanan çelik boru üreticisi Borusan Mannesmann'ın hisseleri yüzde 8 primle işlem görüyor.

İlk işlemlerde tavan fiyat olan yüzde 7.81 liradan açılan hisseler saat 0941 itibariyle yüzde 8.62 primle 7.69 liradan işlem görüyor. Aynı saatte BIST-100 endeksi yüzde 0.25 ekside bulunuyor.

Kaynak: Reuters

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.