16 °C

Bozlu Holding vagon fabrikası kuruyor

Bozlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Bozluolçay, Eskişehir’e 20 milyon liralık vagon üretim tesisi kuracaklarını açıkladı. Toplam 40 bin metrekarelik alanda kurulacak tesiste 400 kişiye istihdam sağlanacak

Bozlu Holding vagon fabrikası kuruyor

COŞKUN ÇARDAK

ESKİŞEHİR - Anadolu Üniversitesi’nin Eskişehir’in Alpu ilçesine çok yakın zamanda temelini atarak yatırıma başlayacağı Ulusal Raylı Sistemler Mükemmeliyet Merkezi’nden (URAYSİM) sonra bir yatırım da Bozlu Holding’den geliyor. Holding bünyesinde yer alan Solentek AŞ, ilçeye vagon üretim ve bakımı için yatırım yapacak. 

Yatırıma önümüzdeki yıl başlayıp iki yıl içinde devreye almayı planladıklarını açıklayan Bozlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Bozluolçay, demiryolu araçlarına yönelmeyi ve bu alanda uzmanlaşmayı hedefl ediklerini söyledi. Solentek’in halen Bursa’da raylı sistemler ve çelik işleme alanlarında faaliyet gösterdiğini belirten Bozluolçay, Alpu’da gerçekleştirecekleri yatırımla faaliyet alanlarını genişleteceklerini vurguladı. 

Yatırımın toplam 20 milyon lira olacağını açıklayan Bozluolçay, 10 bin metrekaresi kapalı toplam 40 bin metrekarelik alanda kuracakları üretim tesisinde 400 kişiye de istihdam sağlayacaklarını söyledi. Buradaki üretim ile iç pazarın yanı sıra Avrupa pazarına da hizmet vereceklerini söyleyen Bozluolçay, “Yatırım finansmanını kendi öz sermayemiz ile karşılamayı planlıyoruz. Yük vagonu üretimi ve vagon bakımı süreçlerini dünyadaki en son teknoloji ile gerçekleştireceğiz. Tamamlandığında yılda bin adet yeni vagon imalatı ve 2 bin 500 adet vagon bakım ve tadilatı yapılacak” diye konuştu. 

Vagonların tasarımını da yapıyor

Solentek’in Bursa fabrikasında üretilen vagonların tasarımını da gerçekleştirdiğini de belirten Şükrü Bozluolçay, raylı sistemler için Ar-Ge çalışmaları da yaptıklarını, bu amaçla işbirlikleri yaptıklarını söyledi. Halen Almanya’ya fabrika platformları ve Fransa’ya vagon şasileri imal ettiklerini anlatan Bozluolçay, yine Fransa ile birlikte İspanya’ya da otomotiv sektörü için taşıma aparatları ve konveyör sistemleri ürettiklerini belirtti.

Fırsatları yakından izliyor

Bozlu Holding’in ağırlıklı olarak sağlık ve endüstri sektöründe ileri teknoloji ve derin bilgi birikimi gerektiren alanlarda faaliyet gösterdiğini ifade eden Şükrü Bozluolçay, “Katma değeri yüksek ürünleri üretmeyi sürdürürken, yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. İç ve dış pazarlardaki fırsatları takip ediyoruz” açıklamasını yaptı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap