9 °C

Çalışanlar yabancı yönetici istiyor

Çalışanlara yönelik düzenlenen ve 5.800 kişinin katıldığı ankete göre, her 100 kişiden 81’i yabancı yöneticiyi tercih ediyor

Çalışanlar yabancı yönetici istiyor

İSTANBUL - Secretcv.com, son yıllarda Türkiye’de artan expat sayılarına yönelik son araştırmasını gerçekleştirdi. Araştırmaya göre, Türkiye’deki expat sayısı son 5 yılda yüzde 10 arttı. Çalışanlara yönelik düzenlenen ve 5.800 kişinin katıldığı ankette ise her 100 kişiden 81’i ‘Yabancı yöneticiyle çalışmak isterdim” dedi. Bugün Secretcv.com’un veritabanında 23 bin 732 expat bulunuyor.

Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü, “Global şirketler Türkiye’deki operasyonlarını giderek artırıyor, hatta artık operasyon merkezi olarak Türkiye’yi belirliyorlar. Öte yandan küresel rekabette kendine yer bulan Türk şirketlerinin yabancı yöneticileri talep etmeye başlaması da Türkiye’deki expat sayısında artışa neden oluyor. Burada ilginç olan ise çalışanların da kendi yöneticilerinin yabancı olmasını tercih etmeleri. Bunun nedeni çalışanların yeni iş kültürlerini tecrübe etmek istemeleri ve farklı çalışma ortamlarını merak etmeleri. Öte yandan yabancı yönetici ile çalışmış olmak sonraki iş başvurularında avantaj olarak görülüyor” dedi.

Yabancı yönetici talebi en çok tekstil, inşaat ve turizmde

Yabancı yönetici talebi yüzde 8 oranında en çok tekstil, inşaat, turizm ve mağazacılık sektörlerinde görülüyor. Gıda, otomotiv, bilişim ve bankacılık da expat’ların tercih edildiği diğer sektörler. Tütüncü, “Deneyimli yöneticilerin az olduğu sektörlerde ya da spesifik bilgiler gerektiren alanlarda yabancı yöneticiler daha çok tercih ediliyor. Özellikle yeni teknoloji kullanımının zorunlu olduğu gelişen sektörlerde ya da lojistik, ithalat/ihracat gibi birebir uluslararası operasyona yönelik alanlarda expat’lara talep fazla” dedi.

Sektörel dağılım     Yüzde
Tekstil                       8

İnşaat                         8

Turizm                        8

Mağazacılık / Perakendecilik 8

Gıda                          6

Otomotiv                    5

Bilgisayar / BT / Internet      4

Bankacılık / Finans              4

İthalat/İhracat                       3

Lojistik                                  3

İstanbul’da 12 bin expat yaşıyor, İzmir Ankara’nın önünde

Türkiye’de iş arayan expat’ların yarısından fazlası, yani 12 bin 372 kişi global şirketlerin merkezlerinin yoğun şekilde bulunduğu İstanbul’da yaşıyor. İstanbul içinde de Avrupa Yakası’nın 3’e 2 oranında öne çıktığı görülüyor. İstanbul’u yüzde 7 ile İzmir ve yüzde 5 ile Ankara takip ediyor. Büyük firmaların genellikle üretim tesislerinin bulunduğu Kocaeli, Bursa ve Tekirdağ, turizme bağlı gelişmenin yoğun olduğu Muğla ve Antalya, lojistik ve ithalat/ihracat alanında önemli bir düğüm olan Mersin’de de expat’lara talep var.

İllere göre dağılımı (ilk 10)
Kişi Sayısı          Yüzde

İstanbul Avrupa
7734                        33

İstanbul Anadolu
4638                        20

İzmir                       
1758                         7

Ankara
1170                           5

Bursa  
1056                           4

Antalya 
845                             4

Kocaeli
336                              1

Tekirdağ  
264                    Yüzde 1'den az

Muğla
183

Mersin(İçel)
165

Expat’ların altın çağı 30’lu yaşlar

Türkiye’de tercih edilen expat’ların yüzde 51’i 30-40 yaş arasında. 20-30 arası ve 40-50 arası yaş gruplarındaki expat’lar da yüzde 20’ler seviyesinde tercih ediliyor. Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü, “30-40 işe alımlarda genel olarak en çok tercih edilen yaş aralığıdır. Kişi 20’li yaşlarında edindiği tecrübeleri 30’lu yaşlarında en aktif biçimde kullanır. Zihnen ve bedenen enerjik, motive ve verimliliğinin doruğundadır. Konu expat’lar olunca da bu eğrinin değişmediğini görüyoruz. 40-50 yaş aralığında tercih edilenler ise genellikle genel müdür ya da genel müdür yardımcısı pozisyonu için seçilen daha tecrübeli adaylar oluyor” dedi.

Yaş aralıkları        Yüzde
20-30 Yaş Arası      23

30-40 Yaş Arası      51

40-50 Yaş Arası       21

50 Yaş Üzeri            5

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.