Çukurova Grubu'na Turkcell için 2 ay süre

Tahkim mahkemesi kararına göre Çukurova 60 gün içinde ya elindeki Turkcell hisselerini satacak, ya da Letterone'ın elindekileri alacak.

Reuters
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Londra'daki tahkim mahkemesi, Turkcell hisseleri konusunda Çukurova ve Ziraat Bankası'nın Alfa Telecom aleyhindeki iddiaları reddederken; Çukurova'nın 60 gün içinde elindeki Turkcell hisselerini satması ya da Letterone'ın elindekileri alması gerektiğine hükmetti.

Çukurova Grubu, Alfa Grubu'na rehinli dolaylı Turkcell hisselerinin geri alımı için 2014'te Ziraat Bankası ile kredi sözleşmesi imzalamış ve Alfa Grubu'na 1.604 milyar dolarlık borcunu ödemişti. Bu kredi karşılığında söz konusu yüzde 13.76'lık pay Ziraat Bankası'na teminat olarak verilmişti.

Çukurova Grubu, Alfa'nın CTH'deki hisselerini almak üzere teklif yapmış ancak Alfa bunu reddederek 2014 sonunda Londra Uluslararası Tahkim Mahkemesi'nde hukuki süreci başlatmıştı. 

Rus Alfa Grubu'nun telekomünikasyon varlıklarını yöneten Lüksemburg merkezli LetterOne tarafından yapılan açıklamada, tahkim mahkemesinin söz konusu hisselere ilişkin Çukurova ve Ziraat Bankası'nın Letterone aleyhindeki iddialarını reddettiği belirtildi.

Açıklamaya göre; tahkim mahkemesi kararı doğrultusunda Çukurova'nın 60 gün içinde Letterone'a ait Turkcell'deki yüzde 13.22 payı 2.7 milyar dolara satın alması veya Çukurova'nın kendi elindeki yüzde 13.76 Turkcell hissesini Letterone'a 2.8 milyar dolara satması gerekiyor.

Turkcell'den de KAP'a yapılan açıklamada tahkim heyetinin Alfa Telecom lehine karar verdiği belirtilerek; Çukurova'nın 60 gün içerisinde söz konusu hisselerde alım ya da satım seçeneklerinden birini seçmesi gerektiği; alım satım işlemini de 14 gün içerisindegerçekleştirmesi gerektiği belirtildi.

Konu hakkında bilgi sahibi bir Çukurova kaynağı ise Reuters'a yaptığı değerlendirmede, şu aşamada hangi yolun seçileceğine karar vermek için erken olduğunu söylerken; bir Ziraat Bankası yetkilisi de mahkeme kararının ardından, "Taraflar sonucu değerlendiriyor" açıklamasını yaptı.

Turkcell İletişim'in yüzde 51 hissesi Turkcell Holding'e, yüzde 13.07'si Teliasonera'ya ait, yüzde 35.88'i ise halka açık. Turkcell Holding ise yüzde 53'ü Cukurova Telecom Holdings (CTH), yüzde 47'si Teliasonera'da bulunuyor. Altimo'nun CTH'de yüzde 49 hissesi bulunuyor.

Turkcell'de TeliaSonera'nın direkt ve dolaylı olarak yüzde 37.3, Alfa'nın ise yüzde 13.22 hissesi bulunuyor.

Turkcell hisseleri saat 1040'ta yüzde 1.45 yükselişle 10.51 liradan işlem görüyor. BIST-*100  ise yüzde 1.7 yükselişte.