28 °C

Daikin, Türkiye’yi ısıtmada Ar-Ge üssü yapacak

Cirosu içinde ısıtmanın payı halen yüzde 20 düzeyinde olan Daikin, bu oranı üç yıl içinde yüzde 30’a yükseltmeyi, bu hedef doğrultusunda da Türkiye’yi ısıtmada Ar-Ge üssü yapmayı planlıyor.

Daikin, Türkiye’yi ısıtmada Ar-Ge üssü yapacak

Sibel SANCAKLI

İşinin büyük kısmı ‘soğutma’dan oluşan Daikin, son yıllarda ‘ısıtmada’ da büyümeye odaklandı. Yeni model kombilerinin tanıtım toplantısında konuşan Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder, yeni döneme ilişkin faaliyetlerini ve hedeflerini açıkladı. Bu dönemde sloganlarının ‘Isıtmayı yeniden tasarladık’ olduğunu açıklayan Hasan Önder şunları söyledi:

“Daikin, kurulduğu 1924 yılından bu yana 20 milyar doları bulan cirosu ve 60 bin çalışanı ile sektörüne liderlik ediyor. Daikin Türkiye olarak biz de bu yapıya kısa sürede entegre olduk ve ilk dönemimizde ciromuzu 202 milyon liradan 1 milyar liraya, çalışan sayımızı 424 kişiden 1.075 kişiye, ihracatımızı 10 milyon dolar seviyesinden 100 milyon dolara çıkardık.

Bugüne kadar olduğu gibi önümüzdeki süreçte de hızlı büyümemizi sürdürerek 2020 yılında hedeflerimizi; ciroda 1.644 milyon TL’ye, istihdamda bin 500 kişiye, ihracatta ise 200 milyon dolara ulaşmak olarak belirledik. Daikin Türkiye olarak, biz de Ar- Ge ve inovasyon konusundaki çalışmalarımıza hız verdik, merkezimizi kurduk. Ekibimiz bugüne kadar pek çok iyileştirme çalışması yaptı ve sonunda hem Daikin hem de sektör tarihinde bir ilke imza attı. Daikin gibi inovasyon ve teknolojisi ile tanınan bir markaya yakışacak bir kombi geliştirdik. İşte bu nedenle ‘Isıtmayı yeniden tasarladık’ diyebiliyoruz. Daikin’in ısıtmadaki Ar-Ge üssü Türkiye olacak. Bu hamlemizle sektörümüze yepyeni bir ivme kazandırmayı ve yeni yatırımlar çekmeyi planlıyoruz.”

En küçük hacimli yoğuşmalı kombi

Önder, yeni ürünleri hakkında da şu bilgileri verdi: “Daikin Avrupa Tasarım Merkezi EDC ve Türkiye’deki Ar-Ge mühendislerinin 3 yıllık çalışması sonucunda ortaya çıkan ve eni 40 cm., boyu 59 cm., derinliği 25,5 cm. ağırlığı ise 27 kg. olan Daikin Premix Kombi, segmentinin “en küçük hacimli yoğuşmalı” kombisi olmasının yanı sıra Daikin için de bir milat. Daikin’in geçen yılki 1 milyar liralık cirosunun 200 milyonu ısıtma ürünlerinden oluşuyordu. Bu yüzde 20’lik oranın 2020 yılına kadar yüzde 30’a çıkmasını öngörüyoruz.”

“50 milyon dolarlık yatırım planlıyoruz”

Daikin’in Türkiye’ye yatırımlarının ısıtma grubu ile sınırlı kalmayacağını da vurgulayan Önder,“Yeni kombimizin boyutu ile ısıtmayı yeniden tasarlarken, ihracat gücümüze de yeni bir değer kattık” diyerek şu bilgileri verdi:

“Sakarya’da ürettiğimiz bu kombimizi Türkiye ile aynı anda Avrupa’da da satışa sunduk. Kombimiz şu anda Almanya, İtalya ve İngiltere pazarlarında satılmaya başladı. 2018-2019 yıllarında Avrupa’daki üretimin bir kısmını Türkiye’deki üretim tesislerine kaydırmayı planlıyoruz. Bunun için de VRV dediğimiz merkezi sistemler ürünlerinin Türkiye’de üretilmesi için harekete geçtik. 2020 planlarımız doğrultusunda 50 milyon dolarlık yatırım yapmayı planlıyoruz.”

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap