Digitürk'ün satışı Meclis'e taşındı

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Digitürk’ün ihalesiz satışını TBMM’ye taşıdı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

3,5 milyon abonesi ile Türkiye'nin en büyük dijital platformu olan Digitürk, ihaleye çıkılmadan satıldı. Üç yıldır Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) kontrolünde olan Digitürk'ün satışı beklenenden çok daha kısa sürede gerçekleşti ve atılan imzalarla Digitürk'ün yeni sahibi, Katarlı işadamı Nasser Al-Khelaifi'nin şirketi BeIN Sports oldu. 

Konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP’li Yarkadaş, “Satıştan bir gün önce Katar Emiri’nin Türkiye’ye geldiği ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğü doğru mudur? Bu görüşmenin ertesi günü satışın gerçeklemesi tesadüf müdür?” dedi.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na önerge sunan Yarkadaş, “Şeffaf olması gereken ve kamu alacağının tahsisi olan bu satış rakamı neden gizlenmektedir? Satış süreci ve satış fiyatı açık olmadan yapılan bir satış ne şekilde ve kimin talimatı ile yapılmıştır? Bir çok yerli talibi olan Digitürk’ün yabancı bir firmaya satılmasının gerekçesi nedir? Bu firma yerli firmalardan daha yüksek ödeme mi yapmıştır? Yapmışsa bu miktar neden gizlenmektedir?” sorularını yöneltti.