21 °C

Brezilyalı gıda devi Banvit'e talip

Dünyanın en büyük beyaz et ihracatçısı BRF, Banvit'e teklif vermeyi değerlendiriyor.

Brezilyalı gıda devi Banvit'e talip

Beyaz et ihracatında dünyanın bir numarası olan Brezilyalı gıda şirketi BRF'nin, Türkiye'nin en büyük beyaz et ve yem üreticilerinden Banvit'e teklif vermeyi planladığı bildirildi.

Bloomberg News'in haberine göre, gelişen piyasalarda büyümek isteyen BRF, son günlerde borç sıkıntılarıyla gündeme gelen Banvit'i almayı düşünüyor.

Banvit'in potansiyel alıcı bulma sürecinde Yapı Kredi'yla çalıştığı belirtilen habere göre, satış konusunda BRF dışında başka şirketlerle de görüşmeler devam ediyor. Kaynaklar herhangi bir nihai anlaşmaya varılmadığının altını çizerek, iki şirketin aktif görüşme içerisinde olup olmadığına dair bilgileri olmadığını belirtti.

'Yatırım gruplarıyla görüşmeler sürüyor'

Bu yıl hisseleri yüzde 148 yükselen Banvit dün yaptığı açıklamada martta açıkladığı gibi stratejik ortaklık görüşmelerine devam edildiğini ve yeni bir gelişme olmadığını söylemişti.

Dün KAP'a yapılan açıklamada şöyle denilmişti:

"Sermaye Piyasası Kurulu'nun "özel durumların kamuya açıklanmasına ilişkin tebliği" kapsamında, şirketimizin payları üzerinde gerçekleşen fiyat/miktar hareketlerine ilişkin olarak açıklanmamış özel durum bildirimi bulunmamaktadır.

Daha önce de bildirdiğimiz gibi; tahsisli satış veya sair şekilde kurulabilecek bir ortaklık için, yatırım grupları ile görüşmeler halen devam etmektedir."

İki şirket beraber çalışmıştı

Margarinden lazanyaya pek çok alanda üretim yapan Brezilyalı BRF dünyanın en büyük beyaz et ihracatçısı.

İki şirket daha önce de beraber çalışmıştı. 2014 yılında Banvit, BRF için sosis üretmek üzere bir anlaşma yapmıştı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap