8 °C

'Faiz indirimlerine öncülük ettik'

Ziraat Bankası Şube Bankacılığı Grup Başkanı Süleyman Türetken, bankacılık sektöründe rekabet alanı oluşturan ve tüketicilerin kredi taleplerinde önemli yer tutan konut kredilerinin son yıllardaki artışının devam ettiğini söyledi.

'Faiz indirimlerine öncülük ettik'

Ziraat Bankası Şube Bankacılığı Grup Başkanı Süleyman Türetken, konut kredilerinde görülen gelişim ekonomik istikrarın da bir yansıması olduğunu ifade etti.

Ekonomideki güven ortamı ve faiz oranlarındaki iyileşmenin bireylerin konut satın alma, dolayısıyla bankalara olan kredi talebini şekillendiren temel unsurların başında geldiğini dile getiren Türetken şöyle devam etti:

"2016 yılı için konut kredilerini değerlendirirken yılın ilk 7 ayı ile sonrasını ayrı tutmak daha anlamlı olacaktır. Rakamlarla açıklarsak; Ocak-Temmuz döneminde ipotekli satılan konut adetleri 2015’in aynı dönemine göre yüzde 18 gerilerken, Ağustos ayı ile birlikte Bankamız öncülüğünde başlatılan faiz indirimleri ve sektör temsilcilerinin düzenlediği kampanyaların sonucu olarak Ağustos-Kasım döneminde 2015’in aynı dönemine göre yüzde 45 artış sağlanmıştır.

Ocak-Temmuz döneminde aylık yüzde1,18 olarak gerçekleşen sektörün ortalama konut kredisi faiz oranları, Ağustos ayında başlayarak kayda değer oranda düşüş göstermiş, bu durum konut sektörüne canlılık kazandırmıştır.

Bu yılın ilk üç çeyreğinde görülen düşük büyüme hızına rağmen, son çeyrekte Bankamızın liderliğinde konut kredileri ivme kazanmış ve Aralık ayı itibariyle yıl başına göre yüzde 13 artış gösterdi.

Her üç kişiden biri Ziraat Bankası’nı tercih etti

Bu süreçte yılbaşından bu yana sektör büyümesinin yaklaşık yüzde 45’i bankamızca gerçekleştirilmiş, krediyle konut alan her üç kişiden biri Ziraat Bankası’nı tercih etti. Bankamız bu yıl 100 binin üzerinde vatandaşımızın konut sahibi olmasına finansal destek sağladı."

Konut kredisini sadece bir ürün olarak değil, müşterileri ile uzun vadeli birlikteliklerinin önemli bir adımı olarak gördüklerini ifade eden Süleyman Türetken “Bu anlayışla, konut kredisi kullandırdığımız müşterilerimizin tüm finansal ihtiyaçlarında Bankamızı tercih etmesine yönelik özel çözümler üretiyoruz. Bu konuda yaptığımız çalışmalarla konut kredisi müşterilerimizin ana bankası olma yolunda önemli mesafe kat ettiğimizi görüyoruz. Maliyetlerimizdeki olumlu gelişmeleri sektöre öncülük ederek kredi faizlerimize yansıtıyoruz. Önümüzdeki yıl da piyasa koşullarına göre uygun şartlarda müşterilerimize kredi kullandırmaya devam edeceğiz” dedi.

Konut kredisinde lider pozisyonumuzu koruyoruz

Açıklamalarında Ziraat Bankası olarak özellikle son 3 yılda konut kredilerinde güçlü büyüme performansı göstererek her yıl istikrarlı biçimde pazar paylarını kesintisiz artırmaya devam ettiklerine değinen Süleyman Türetken, Ziraat Bankası’na olan güven, hızlı ve kolay değerlendirme süreçleri, her kesimden müşteri profiline uygun koşullarda sunulan geniş ürün yelpazesi, müşterilerin gelirine uygun özel ödeme planı seçeneklerinin konut kredilerinde en çok tercih edilen banka olmalarını sağlayan başlıca faktörlerden olduğunu belirtti. Türetken, çalışmaları sonucu yakaladıkları sektör lideri konumunu 2016 yılında daha da geliştirerek sektör paylarını yüzde 14’ten yüzde 17’ye yükselttiklerini sözlerine ekledi.

Süleyman Türetken “Konut sahibi olmak isteyen müşterilerimiz ile konut üreticisi konumundaki inşaat firmalarının taleplerine uygun çözüm önerileri sunuyoruz. Konut projelerinde, konut geliştiricilerinin bitirmiş olduğu işler, lokasyon, arz-talep dengesi ve satış fiyatlarını bütün olarak değerlendirerek fizibilitesi uygun, satış kabiliyeti yüksek, tüketicilerin tercih edeceği projelerin içinde yer alarak müşterilerimizin uygun koşullarda ev sahibi olmalarına aracılık ediyoruz. Ülkemizin geleceğine umutla bakıyor ve daha güçlü bir Türkiye için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” diyerek açıklamalarını sürdürdü.


Türetken, “Gayrimenkul sektöründeki canlılığın önümüzdeki yıllarda da devam etmesini bekliyoruz. Kentsel dönüşümün hızlanması, alt yapı projeleri ve ulaşım olanaklarının iyileşmesi, genç nüfusun canlı talebi ve şehirleşmenin devam etmesi sektörün gelişimini olumlu yönde etkileyecektir. 2017 yılında yüzde 15 ila yüzde 17 civarında pazar büyümesi öngörüyoruz. Ziraat Bankası olarak da sektör ortalamasının üzerinde büyüme gerçekleştirerek lider konumumuzu sürdürmeyi hedefliyoruz” diyerek açıklamalarına son verdi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap