22 °C

Ford Otosan, JMC ile teknoloji lisans anlaşması imzaladı

Ford Otosan, JMC ile teknoloji lisans anlaşması imzaladı

 

 

İSTANBUL - Ford Otosan, dünyanın en büyük kamyon pazarı olan Çin'de motor üretimi için Jiangling Motors Corporation (JMC) Limited Şirketi ile motor teknolojisi lisans anlaşması imzaladı.

Ford Otosan'dan yapılan açıklamaya göre, 53 yıllık tecrübesi ile İnönü tesisinde Türk tasarımı ve mühendislik çalışmalarıyla kamyon ve motor üretimi gerçekleştiren Ford Otosan, Ford Motor Company'nin yüzde 31,5 ortağı olduğu Çinli Jiangling Motors Corporation Limited Şirketi ve bu şirketin iştiraki JMC Heavy Duty Vehicle Co. Limited Şirketi ile teknoloji lisans anlaşması yaptı.

Yapılan anlaşma ile Ford Otosan, fikri mülkiyet haklarına sahip olduğu Ecotorq motorlarının, JMC markalı araçlarda kullanılmak üzere Çin'de üretilmesine izin veriyor.

Lisans anlaşması ilk üretimin gerçekleşeceği 2016 yılından itibaren 12 yıl süreyle geçerli olacak. Anlaşma kapsamında ürün başına 150 avro ile 190 avro arasında değişen bir lisans ücreti alacak olan Ford Otosan 1 milyon avroluk lisans bedelini de avans olarak alacak.

"Ford'un en büyük 3 Ar-Ge merkezinden biriyiz"

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün konuya ilişkin açıklamasında, söz konusu anlaşma ile Çin'de de üretilecek olan motorun tüm mühendislik sorumluluğunun Ford Otosan'a ait olduğunu belirtti.

Yenigün, "Ford Otosan olarak Avrupa'daki en önemli ticari araç üreticisiyiz. Hem araç hem de motor konusunda tasarım ve mühendislik çalışmalarını gerçekleştiren Ford'un en büyük 3 Ar-Ge merkezinden biriyiz" dedi.

Ford'un ağır ticari araçlarının tüm mühendislik sorumluluğunun Ford Otosan'a ait olduğunu belirten Yenigün, şunları aktardı:

"Bu kapsamda Global Cargo anlaşmamız doğrultusunda üretimine başladığımız ve mühendislik ihracatını da gerçekleştirdiğimiz yeni Ford Cargo çekicimiz ocak ayı itibariyle uluslararası yollara çıktı. Bugün de JMC ile Türk mühendislerimizin yaptığı ve geliştirdiği Ecotorq motorumuzun teknoloji lisans anlaşmasını yapıyor olmaktan gurur duyuyoruz.

Dünyanın en büyük kamyon pazarına sahip Çin'de 2016 yılı itibariyle satılmaya başlanacak olan JMC markalı araçlarda Türk mühendisinin emeği olan Ecotorq motorlar olacak. Ford Otosan olarak yaptığımız bu lisans anlaşması ile hem şirketimize hem de Türkiye ekonomisine fayda sağlamaktan gurur duyuyoruz."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap