GÜBRETAŞ'tan 500 milyon $'lık yatırım atağı

GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Güvendi, "Fosfatlı gübrede uluslararası bir yatırım düşünüyoruz. Fizibilite çalışması devam eden bu yatırımların maliyeti 350 ila 500 milyon dolar arasında olacak" dedi

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü ve GÜBRETAŞ ile Razi Petrokimya'nın Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Güvendi, fosfatlı gübrede uluslararası bir yatırım düşündüklerini bildirdi. 

Güvendi, GÜBRETAŞ'ın faaliyetleri, yatırımları, 2015 yılı hedefleri, tarım sektörü ve sektörde yapılması gerekenlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.  

2008 yılında Türkiye'nin yurtdışındaki en büyük sanayi yatırımı olarak İran'daki Razi Petrokimya'nın satın alınmasının, hammadde kaynaklarına yakın olma stratejisiyle yapıldığını belirten Güvendi, tesiste 3,5 milyon tonluk bir kapasite olduğunu, fakat bu kapasitenin tamamının kullanılamadığını anlattı. 

GÜBRETAŞ liderliğindeki konsorsiyum tarafından alınan Razi Petrokimya'da 2008'den bu yana kapasite kullanım oranlarının yükseltildiğini ve şu anda yüzde 54'lük kapasite kullandıklarını, tesisin ciddi bir amonyak üretimi yaparak dünya amonyak piyasasında yüzde 4'lük pazar payına sahip olduğunu dile getiren Güvendi, şunları kaydetti: 

"Bu yatırım birinci aşamaydı. Bu yatırımla, nitratlı gübreler ya da doğalgazdan elde edilen gübreler dediğimiz grupta ilk adımı atmış olduk. Bunun ikinci aşaması, fosfatlı gübreler ki bu kapsamda arayışlar uzun süredir devam etmesine rağmen henüz somutlaşmış bir adım yok. Razi ile birlikte amonyak piyasasında ciddi bir oyuncu olduk, üre piyasasında da bundan sonraki süreçte daha da aktif olacağız. Henüz çok istediğimiz yerde değiliz, hedefimiz fosfatlı grupta da yeni yatırımlar yapıp, GÜBRETAŞ'ı sektörde global bir oyuncu ve dünya markası haline getirmek." 

Güvendi, Razi'nin GÜBRETAŞ'a en büyük etkisini bilançolarına yansıyan kar olarak açıklayarak, "Bilançonuz sıkıştığında karar vermeleriniz zorlaşıyor, Razi ile birlikte GÜBRETAŞ'ın kendine güveni arttı, iç piyasada daha aktif bir oyuncu haline geldi" ifadelerini kullandı. 

"Yurtiçinde 350 bin tonluk nitrat yatırımı düşünüyoruz" 

Güvendi, fosfatlı ürünler yatırımlarında bir arayış içinde olduklarının altını çizerek, fizibilite çalışması devam eden bu yatırımların maliyetinin 350 ile 500 milyon dolar arasında olacağının bilgisini vererek, "Razi yatırımı ilk aşamaydı, ikinci aşama olarak fosfatlı gübrede uluslararası bir yatırım düşünüyoruz. Bu alanda bir yatırım, minimum 350 milyon dolar gerektireceği için uzun araştırma ve değerlendirmeden sonra verilebilecek bir karar... Bu konudaki fizibilite çalışmamız uzun süredir devam ediyor" bilgisini verdi. 

Eksik oldukları amonyum nitrat gurubunda da öncelik Türkiye olmak üzere yatırım arayışı içinde olduklarını aktaran Güvendi, "Bu arada piyasayı da dolaşıyoruz. Nitratlı grupta, kapasitesini tam kullanamadığı için, verimsiz olduğu ya da özelleştirileceği için kurulu tesisler varsa, onları da tercih edebiliriz. Bazı firmalarla görüşmelerimiz oldu ama ete kemiğe bürünmediği için henüz konuşmak doğru değil. En çok satışını yaptığımız gübre çeşitlerinden olan nitratlı grupta da işin üretim boyutuna girmek istiyoruz" dedi. 

Güvendi, İran'a yönelik ambargonun kalkması halinde, kendilerinin bundan nasıl etkileneceği sorusunu şöyle yanıtladı: 

"İran'ın Batı dünyasıyla bozuk olması sadece bizi değil, bütün İran'ı etkiliyordu. Biz orada İran'ın bir parçasıyız. Ambargodan kısmen de olsa olumsuz etkilendiğimiz gibi, ambargonun kalkmasından da daha olumlu şekilde etkileneceğiz. Biz özellikle bunu orada pozitif etkiye dönüştürmek için gayret gösteriyoruz. Dünyayı bilen bir şirket, GÜBRETAŞ olarak, oradaki partnerlerimizle birlikte İran'ın gübre sektöründe, bundan sonraki süreçte, piyasalardaki oyunlarında oyuncu olmak, aktif olmak istiyoruz. Sadece Razi Petrokimya olarak değil, gerek İran devlet şirketleri, gerek özel sektörünün ürettiği ürünlerde de aktif rol alabiliriz. İran'dan dünyaya bir kapı açacağız." 

"2015'i sektör lideri olarak kapatmak istiyoruz" 

İrfan Güvendi, GÜBRETAŞ olarak 2014 yılını her alanda yeni rekorlarla sektör lideri olarak kapattıklarını anımsatarak, 2015 yılında da bu liderliği devam ettirmek istediklerini vurguladı. Konuşmasında "kaliteli gübre" ifadesinin altını çizen Güvendi, kalite konusunda çiftçinin çok duyarlı olduğunu, bu duyarlılığın daha da artması gerektiğini söyledi. 

"Temel stratejimiz; çiftçilerimize zamanında, ekonomik fiyatla, kaliteli ürün sunmaktır" diyen Güvendi, yanı sıra da ortaklara kar ettirmek amacında olduklarını, bu zamana kadar bunu başardıklarını, bundan sonra da başarmaya devam edeceklerini, çiftçi nezdinde GÜBRETAŞ'ınr güven anlamına geldiğini vurguladı. 

Etiketler