İlk yurt dışı şubesini Erbil'de açtı

Albaraka Türk Genel Müdürü Yahşi, likidite bolluğunun olduğu Körfez Bölgesi'nde Bahreyn, Katar, Dubai'den Türkiye'ye sermaye getirme çabası içinde olacaklarını söyledi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ERBİL - Albaraka Türk, ilk yurt dışı şubesini Irak'ın Erbil kentinde açtı.

Albaraka Türk Genel Müdürü Fahrettin Yahşi katılım bankacılığının daha çok reel sektörü, özellikle de ticari hayatı finanse eden bir faizsiz finansman modeli olduğunu hatırlattı.

Gelişmekte olan Erbil kenti ve piyasasının Türkiye ile ticari ilişkilerinin de çok üst düzeyde olduğunu söyleyen Yahşi, Erbil'e Türkiye'den gelen ilk faizsiz bankanın da Albaraka Türk olduğuna işaret etti.
Erbil ile Türkiye arasındaki ticari ilişkileri desteklemek, Erbil'de iş yapan Türklerle Türkiye'de iş yapan Erbilli iş adamlarına katkıda bulunmaktan duyduğu mutluluğu ifade eden Yahşi, "İnşallah Türkiye'de yakaladığımız hizmet kalitesini Erbil'de de gerçekleştireceğiz. Bu bereket kapımızın Erbilliler'e bereket getirmesini sağlayacağız" diye konuştu.

Hedef; Bahreyn, Katar, Dubai, Almanya, Kosova, Arnavutluk ve Bosna Hersek

Açılışın ardından gazetecilerle bir araya gelen Yahşi, Bahreyn merkezli Albaraka Bankacılık grubunun 11 ayrı ülkede ayrı ayrı örgütlenerek faaliyet gösterdiğini hatırlattı.
Yahşi, Türkiye'nin ticari ilişkilerinin ve tarihi, kültürel bağlarının güçlü olduğu bölgelerde ise bu örgütlenmeyi Albaraka Türk çatısı altında yapmak için, grubun Bahreyn'deki üst yöneticisine ilettikleri taleplerinin olumlu karşılandığını ifade etti.

Yahşi, bunun üzerine Türkiye'deki müşterilerinin de talepleri doğrultusunda yurt dışındaki ilk şubeyi Erbil'de açtıklarını anlattı.

Önümüzdeki dönemde likidite bolluğunun olduğu Körfez Bölgesi'nde Bahreyn, Katar, Dubai'den Türkiye'ye sermaye getirme çabası içinde olduklarına değinen Yahşi, buralarda şube veya temsilcilik açmak istediklerini de belirtti.

Yahşi, önümüzdeki dönemde Almanya, Kosova, Arnavutluk, Bosna Hersek gibi bazı Balkan ve Avrupa ülkelerinde şube veya temsilcilik açmayı düşündüklerini de anlattı.

GES yerine sukuk

Geçen sene ertelenen 200 milyon dolarlık sukuk ihracını hatırlatan Yahşi, "Bu sene daha uygun fiyatlar ve vadelerle bu piyasada sukuk ihracı faaliyetlerimiz sürecek" dedi.

Katılım bankalarının elinde bulunan gelire endeksli senedin (GES) yapısının zaman içerisinde faizsiz bankacılık ilkelerine uygun olmadığının ifade edildiğini hatırlatan Yahşi, şunları kaydetti:
"GES'in yerine mutlaka sukuk girmesi gerekiyor. Katılım bankalarının GES'in yerine mutlaka bir hazine kağıdı koyması lazım. Çünkü bu hem sermaye yeterlilik rasyosunun istenilen seviyede tutturulması açısından hem likidite ihtiyaçları açısından, katılım bankaları için çok önem arz eden bir kağıt.

Hazine, yabancı para ve Türk lirası bazında kira sertifikası çıkaracak. Hazine bonosu ve devlet tahviline verilen teşvikler, vergisel boyutu tamamen aynı olacak. Katılım bankaları ve diğer bankalar, portföylerine hazine bonosu ile birlikte bu enstrümandan da koyacak, ikincil piyasada satarak gelir elde etme imkanına kavuşacaklar."

Kuzey Irak'taki bankacılık sektörünün gelişmesine destek olunmalı

Kuzey Irak'taki yabancı şirketlerin önemli bölümünün Türkiye kökenli olduğuna, Kürt iş adamlarının da önemli kısmının Türkiye ile iş yaptığına dikkati çeken Yahşi, "Türkiye Bankalar Birliği, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Türkiye Katılım Bankaları Birliği, Kuzey Irak'taki bankacılık sektörünün gelişmesine destek olmalı, tecrübe ve deneyim aktarmalı, burayla yakın bir ilişki kurmalı" değerlendirmesinde bulundu.

Albaraka Türk'ün 2012 hedefleri

2011 yılında karlılığını yüzde 20 oranında artıran bir banka olduklarını anımsatan Yahşi, 2012 hedeflerine ilişkin de şunları kaydetti:

"Türk bankacılık sektöründe yaklaşık yüzde 13-14 civarında bir öz kaynak karlılığı var. 2012'de öz kaynak karlılığı hedefimiz, yüzde 16 üzerinde bir oranı yakalamak. Bu hedef, önümüzdeki 5 yılda da devam edecek. Her sene yüzde 16 üzerinde bir öz kaynak karlılığı hedefliyoruz.

2012'de, geçen yılki karın üzerinde bir kar hedefliyoruz. 2015 yılına kadar her sene 15 şube açmayı hedefliyoruz.

Şu anda Erbil'le birlikte 130 şubemiz açıldı. 2015'te 200 şubemiz olacak. Şu anda 2 bin 700 civarında personelimiz var. Her şubede ortalama 15 kişi çalışıyor. Her yıl 300 civarında bir personel artışı hedefliyoruz. Özel kotamız olmamakla birlikte çalışanlarımız arasında önemli miktarda kadın da bulunuyor."

(AA)

Etiketler