22 °C

Konya Şeker ürünleri artık ABD’de satılacak

Recep Konuk, Konya Şeker modelini dünya liderlerine anlattı

Konya Şeker ürünleri artık ABD’de satılacak

Hüseyin GÖKÇE

ANKARA - BM Genel Kurulu’nun gerçekleştirildiği tarihlerde New York’ta eski ABD Başkanı Bill Clinton’un organize ettiği toplantıda, PANKOBİRLİK ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, Konya Şeker modelini dünya liderlerine anlattı.

23-26 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen toplantıda, Bill Clinton yanı sıra ABD Başkanı Barack Obama da bir konuşma yaptı. PANKBİRLİK ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk ise  “Sivil Toplumun Üretici Birlikleri Modeli ile Özel Sektör Mentalitesi ve Finansın Sosyal Etkisi” başlıktı oturumda bir konuşma yaptı.

Konya Şeker’in bir üretici kuruluşu olarak üreticiyi ekonomik süreçlerin tamamına dahil ettiğini belirten Recep Konuk, “Modelimiz bir yandan tarladaki üretim potansiyelini harekete geçirirken, diğer yandan üreticinin ekonomik değeri daha yüksek ürünler üretmesini sağlıyor. Öte yandan da tarladan rafa kadar kurulan sistem sayesinde tarımsal üretim üzerinden oluşan katma değerin üreticiye intikal etmesini sağlayarak tarım kesiminin artan refahtan daha çok pay almasını sağlıyor” dedi.

Konya Şeker modelinin hem yoksullukla mücadelede hem de atıl potansiyeli harekete geçirmede başarılı bir örnek olduğunun altını çizen Konuk, dünyanın neresinde olursa olsun tecrübe ve birikimlerini paylaşmaya hazır olduklarını anlattı.

Konya Şeker ürünleri ABD’de satılacak

Recep Konuk, dört gün süren zirve boyunca aralarında Bill Clinton, ABD Başkanı Barack Obama, Ürdün Kralı Abdullah, Şili Cumhurbaşkanı Michelle Bachelet gibi siyasetçilerin yanı sıra uluslararası ekonomi kuruluşlarının yöneticileriyle de görüştü.

ABD Merkezli iş geliştirme şirketlerinden biri olan Roberts Law Firm. P.A.’nın Başkanı Mike Roberts ile da görüşen Recep Konuk, Amerika başta olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinde Konya Şeker ürünlerinin satışı konusunda mutabakata vardı. Buna göre ilk etapta, Konya Şeker’in ürettiği çikolata ve donuk ürünlerin ABD pazarına girişi için doğru ve güçlü partnerlerin seçimi hususunda bu şirketle ön anlaşmaya da imza atıldı.

ABD ziyaretine ilişkin yaptığı açıklamada katıldığı yuvarlak masa toplantısında, gıdaya yönelik tehditleri ve insan sağlığını tehdit eden ürünlere karşı alınması gereken önlemlerin tartışıldığını dile getiren Recep Konuk, “Obezite ile mücadele gelişmiş ülkelerin öncelikli meselelerinden biri ve bu konuda sert tedbirler kısa süre sonra onların gündemine girecek. Somut önlemler o masada konuşuldu. Ürünlere gelecek asgari standartlar tartışıldı. Yani dünya gıda da yeni bir aşamaya evirilecek. Biz de o masada o değişime henüz başlamadan vakıf olduk” diye konuştu.