10 °C

MikroSigortalı kadın sayısı 70 bine yaklaştı

Güneş Sigorta Genel Müdürü Çetin, "Uygulamaya alındığı günden bu yana MikroSigorta kapsamında 29 aileye 214 bin lira tazminat ödemesi yapıldı" dedi

MikroSigortalı kadın sayısı 70 bine yaklaştı

İSTANBUL - Güneş Sigorta, 2011 yılı sonunda başlattığı MikroSigorta uygulaması ile 68 bin, MikroKonut ile 35 bin kadını sigorta güvencesi altına aldı.

Güneş Sigorta açıklamasına göre, MikroKredi kullanan dar gelirli girişimci kadınları geliştirdiği mikro ürünlerle destekleyen Güneş Sigorta, 2011 yılı sonunda başlattığı MikroSigorta uygulaması ile 68 bin, MikroKonut ile 35 bin kadını sigorta güvencesi altına aldı.

Güneş Sigorta Genel Müdürü Serhat Süreyya Çetin, konuya ilişkin değerlendirmesinde, bugüne kadar 75 bin kadının MikroKredi kullandığını belirterek, bunların yüzde 90'ının kendini MikroSigorta ile güvence altına aldığını ve sayının 70 bine yaklaştığını ifade etti.

MikroKonut'ta da aynı sayıyı yakalayacaklarına inandıklarını dile getiren Çetin, şunları kaydetti:

"Güneş Sigorta olarak mikro ürünler geliştirmeye sosyal sorumluluk bilincimizin bir yansıması olarak başladık ve her detayı o anlayışla ele aldık. Bu tür ürünler sunmadaki en büyük amacımız normal şartlarda sigorta ürünlerinden faydalanma şansı olmayan kitleleri sigortalı yapmak. Böylece hem onların karşılaşacağı risklerden en az hasarla çıkmalarını sağlamak hem de toplumumuzdaki sigorta bilincini yükseltmek."  

Çetin, uygulamaya alındığı günden bu yana MikroSigorta kapsamında 29 aileye 214 bin lira tazminat ödemesi yapıldığı, MikroKonut için yapılan 141 bin 500 liralık ödeme ile bugüne kadar toplam 345 bin lira ödeme gerçekleştirildiğini aktardı.

MikroSigorta ve MikroKonut

Açıklamaya göre, 2011 yılı sonunda uygulamaya alınan MikroSigorta kaza sonucu ölüm, sürekli sakatlık teminatlarını kapsıyor ve terör ile deprem gibi doğal afetleri teminat altına alıyor. MikroKredi kullanan kadınlar bu güvenceden ayda yalnızca 1 lira ödeyerek yararlanabiliyor.

Geçen yıl nisan ayında sunulan MikroKonut ile de dar gelirli girişimci kadınların yuvası, yangından yıldırıma, sel-su basmasından yer kaymasına kadar birçok temel riske karşı ayda 1 liraya güvence altına alınıyor.

MikroKredi Programı

Toplam 175 ülkede dar gelirli kadınların ekonomik yaşama katılmaları amacıyla yürütülen Mikrokredi Programı, Türkiye'de 2003 yılından bu yana uygulanıyor. Nobel ödüllü Prof. Dr. Muhammed Yunus ile ortaklaşa yürütülen Türkiye Grameen MikroKredi Programı, kadınlara iş kurabilmeleri için beyan esas olarak alınarak herhangi bir evrak istenmeden, teminat ve kefalet aranmadan, icra ve mahkemeye müracaat edilmeden sağlanan, ilk yıl için 100 lira ile 1.000 lira arasında kredi verilen bir sistem olarak çalışıyor.  

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.