Nissan, Mitsubishi'nin yüzde 34'ünü aldı

Nissan, yakıt skandallarıyla başı dertte olan Mitsubishi'nin hisselerini 2,3 milyar dolara satın aldı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Japon otomobil devlerinden Nissan'ın, Mitsubishi'nin yüzde 34'ünü satın aldığı bildirildi.

Kyodo ajansının haberine göre, Nissan, yakıt skandallarıyla başı dertte olan Mitsubishi firmasının hisselerinin yüzde 34'ünü 2,3 milyar dolara satın aldı.

Nissan Motor Üst Yöneticisi (CEO) Carlos Ghosn, Mitsubishi'nin halihazırdaki Üst Yöneticisi Osamu Masuko'nun yerine geçecek. Masuko ise Mitsubishi Motors'un başkanlığına devam edecek.

Masuko ile ortak basın toplantısında konuşan Ghosn, yönetici olarak sorumluluklarının Mitsubishi'deki idareciliğin güçlendirilmesi ve yeni partnerin bağımsızlığına saygı duymak olduğunu belirtti.

Mitshubishi Motors'un üst yöneticisine başkan olarak kalma teklifinde bulunan Ghosn, Nissan'ın beceri, know-how ve teknik gibi her kademede destek sağlayacağını, yeniden inşa edebilmenin bir numaralı öncelik olduğunu vurguladı.

Masuko ise Ghosn'un teklifinden şevk duyduğunu ve Nissan'ın yatırımlarının Mitsubishi Motors'un sürdürülebilir kalkınmasında büyük bir itici güç oluşturacağını ifade etti.

Nissan Motor, mayıs ayında, rakibi Mitsubishi Motors'un hisselerinin üçte birinden biraz fazlasını satın alarak firmayı kurtarabilme, Güneydoğu Asya'da rekabetçil iş birliğini genişletebilme kararı almıştı.

Nissan Motor'un Mitsubishi Motors'un hisselerini satın alması Nissan'ı küresel araç satış piyasasında, Toyota Motor Corp. , Volkswagen AG ve General Motors Co. gibi sektör liderlerine biraz daha yaklaştıracak.

Mitsubishi'de kayıp büyük

Renault-Nissan İttifakı Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) de olan Ghosn, 1990'larda iflasın eşiğine gelen Nissan'ın etkili maliyet kesintileriyle düze çıkmasında rol almıştı.

Mitsubishi Motors, Nissan'a ürettiği 2 model dahil 4 mini aracında, yakıt verimliliği açısından araçları normalden daha verimli gösterdiklerini ve manipülasyon yaptıklarını nisan ayında kabul etmişti. Daha sonra firmanın kilometre hesaplamalarında birtakım yolsuzluklar yaptığının ortaya çıktığı ve daha fazla araçta manipülasyon olduğu bildirilmişti.

Mitsubishi Motors, 2016 mali yılında ülke içi satışlarında bir önceki yıla oranla yüzde 41 düşüş yaşıyor.

Bu konularda ilginizi çekebilir