9 °C

Odeabank kârını yüzde 214 artırdı

Banka'nın, yılın üçüncü çeyreğinde net kârı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 214 artarak 115 milyon liraya yükseldi.

Odeabank kârını yüzde 214 artırdı

Lübnan merkezli Bank Audi’nin Türkiye’deki iştiraki Odeabank, 2016 yılının üçüncü çeyreğinde net kârını geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 214 artırarak 115,3 milyon TL’ye yükseltti. Aynı dönemde Odeabank’ın toplam kredileri 23,5 milyar TL’ye, mevduatları 25,5 milyar TL’ye, aktifleri ise 33,1 milyar TL’ye ulaştı.

Yılın üçüncü çeyreğine ilişkin finansal sonuçların bankanın performans göstergelerindeki hızlı ve kârlı büyümeyi ortaya koyduğunu belirten Odeabank Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Hüseyin Özkaya, konuya ilişkin yazılı açıklamasında, “Ekonomik belirsizliklere ve döviz kurlarındaki oynaklığa karşın kârlı bir şekilde büyümeye, sektörün büyükler ligine girme hedefimiz doğrultusunda ilerlemeye devam ediyoruz. Oldukça zorlu bir yıl olan 2016’nın başından bu yana elde etmiş olduğumuz başarılı finansal sonuçlar bunun en önemli göstergesidir” dedi.

Türk bankacılık sektörünün üçüncü çeyrek performansını da değerlendiren Özkaya, “BDDK aylık verilerine göre, 2016 Haziran sonunda yüzde 12,3 olan kredilerin yıllık büyüme hızı eylül sonunda yüzde 8,6 olarak gerçekleşti. Aynı dönemde mevduatların büyüme hızı da yüzde 12,3’ten yüzde 5,6’ya geriledi. Böylece mevduatın krediye dönüşüm oranı yüzde 119,7’den yüzde 120,1’e yükseldi. Bu dönemde takibe düşen alacakların toplam kredilere oranı yüzde 3,30’dan yüzde 3,32’ye hafif yükseldi. Sektörün karlılığının ise üçüncü çeyrekte daha iyi bir görünüme sahip olduğunu söyleyebiliriz. BDDK aylık verilerine göre, eylül itibarıyla bankacılık sektörünün net dokuz aylık kârı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 54,8 artışla 29 milyar TL olarak gerçekleşti” dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

'Sermaye akımları kalıcı olarak canlanabilir'

“Türk bankacılık sektörünün görünümü istikrarlı. Ancak dış finansmanın devamı hem bankacılık sektörü hem de ekonomimiz açısından çok önemli. 2013 yılının ortasından beri Türkiye ekonomisinde ana sorunun yatırımcı algısının kalıcı olarak iyileşememesinden kaynaklandığını düşünüyoruz. Küresel ekonomideki belirsizliğin azalması ve ülkemizin ihtiyaç duyduğu yapısal reformların kararlılıkla devam ettirilmesi halinde, ülkemize yönelik sermaye akımlarının kalıcı olarak canlanacağını ve ekonomimizin sağlam temelleriyle uyumlu seviyelere gelebileceğini tahmin ediyoruz.”

Odeabank’ın, Türkiye’nin hassas bir dönemden geçtiği temmuz ayında sermayesini 1 milyar TL artırarak büyüme yönündeki kararlılığını ve Türkiye ekonomisine olan inacını bir kez daha gösterdiğini vurgulayan Özkaya, “Ana hissedarımız Bank Audi’nin yanı sıra Uluslararası Finans Kurumu (IFC), IFC Finans Kurumları Büyüme Fonu (IFC FIG Fonu) ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) da iştirak ettiği sermaye artırımı sürecimizi, ülkemizin karşı karşıya kaldığı darbe girişimine rağmen başarıyla tamamladık. Bu sermaye artırımı ile Türkiye ekonomisinin gelişimine katkıda bulunacak altyapı yatırım ve projelerine kredi desteğimizi büyütüyoruz. Bu özsermaye yatırımı aynı zamanda Türkiye'deki istihdamın yüzde 70'ini oluşturan ancak kredilerin sadece yüzde 30'undan faydalanabilen KOBİ'lere daha fazla destek vermemizi sağlıyor” dedi ve ekledi:

'KOBİ'lerin ana bankası olmayı hedefliyoruz'

“Odeabank olarak, ekonomimize daha fazla katkı sağlamak için öncelikli segment olarak belirlediğimiz KOBİ’lere, bankamızın ‘Kişiye Özel Bankacılık’ anlayışı doğrultusunda daha kapsamlı hizmet vererek KOBİ’lerin ‘ana bankası’ konumuna gelmek istiyoruz. Bu alandaki kredilerde pazar payımızı iki katına çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.