9 °C

SCMP 265 milyon dolara Alibaba'ya satıldı

South China Morning Post gazetesinin 265 milyon dolara Alibaba'ya satıldığı açıklandı.

SCMP 265 milyon dolara Alibaba'ya satıldı

Çin'in e-ticaret devi Alibaba'nın, merkezi Hong Kong'ta bulunan South China Morning Post (SCMP) gazetesini satın almak için 265 milyon dolara anlaştığı bildirildi.  

SCMP'nin haberine göre, cuma günü Alibaba ile gazete arasında imzalanan anlaşmanın SCMP ve gazeteye ait diğer tüm medya varlıklarını kapsadığı, satın alma bedelinin 265 milyon dolar olduğu belirtildi.  

Gazetenin medya varlıkları arasında "The Sunday Morning Post", dergiler, matbu ve dijital yayınlar, dış mekan reklamcılığı, aktiviteler, konferanslar, eğitim ve dijital medyaya ait iş alanları bulunuyor.  

'SCMP'nin küresel okunurluğunu genişleteceğiz'

Alibaba Holding Başkan Yardımcısı Joe Tsai, anlaşmadan sonra internet sitesinde yaptığı açıklamasında, SCMP'nin, 112 yıldır Çin'in yayın bölgesinde İngilizce haber yaptığı için eşsiz bir niteliğe sahip olduğunu, satın almayı dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'i takip etmek isteyen okuyucuları çekmek için fırsat gördüklerini belirterek, "Vizyonumuz, dijital yayın ve bilgiye erişimi kolaylaştırarak, SCMP'nin küresel okunurluğunu genişletmek" ifadelerini kullanmıştı. 

SCMP Başkanı Robin Hu da satın almanın ardından Alibaba'nın ispatlanmış başarısı sayesinde dünya çapında daha fazla okuyucuya ulaşmayı hedeflediklerini dile getirmişti. 

1903 yılında kurulan SCMP gazetesi, bölgedeki küçük koloniler için İngilizce yayın yapma hedefiyle yola çıkmıştı. Gazete, daha sonra Hong Kong ve Çin başta olmak üzere dünya genelinde tanınarak, bölgeyle ilgili haberlere ulaşmak isteyen geniş okuyucusu kitlesine sahip olmuştu. 

Dünyanın en büyük online alışveriş sitesi kabul edilen Alibaba, bünyesinde birçok elektronik ticaret platformunu barındırıyor. Ayrıca, Çin'de internetten yapılan alışverişlerin yüzde 80'i de bu platform üzerinden gerçekleştiriliyor. Alibaba, Çin'de ticaret yapmak isteyen uluslararası firmalar ve deniz aşırı ülkelere ürün satmak isteyen Çinli firmaları biraraya getiren kuruluş olarak biliniyor. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.