31 °C

SEKA Kağıt Fabrikası, yeniden faaliyete geçiriliyor

10 yıl önce özelleştirilen Balıkesir SEKA Kağıt Fabrikası, hurda kağıttan üretim yapmak için yeniden faaliyete geçiriliyor.

SEKA Kağıt Fabrikası, yeniden faaliyete geçiriliyor

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'ndan 10 yıl önce alınan Balıkesir SEKA Kağıt Fabrikası, yeniden faaliyete geçiriliyor. 

Albayraklar Kağıt Fabrikası Genel Müdürü Ahmet Çetin Taşçı, yeni fabrikanın doğaya eskisinden 10 kat daha az zarar vereceğini söyledi.

Balıkesir'de bir otelde düzenlenen basın toplantısında konuşan Taşcı, kağıtları kurutmak için kullanılan buhar kazanını yenilediklerini anlattı. Buhar kazanından fabrikanın ihtiyacı kadar elektrik üreteceklerini ifade eden Taşçı, bunun bir termik santral olmadığını belirtti. Mevcut SEKA fabrikasında buhar kazanıyla elektrik üretim sistemi bulunduğunu hatırlatan Taşçı, "Fabrika 10 senedir çalışmadığı için buradaki kazan kullanılabilir halde değil. Aynı zamanda eski fabrikanın bacasından çıkan duman da çok daha fazla çevreyi kirletiyor. Hava Kirliliği Kontrol Yönetmeliği'nde yer alan emisyon değerlerinin çok altında üretim yapacağız. Hava kirliliği de Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından devamlı kontrol edilebilecek şekilde ayarlanıyor." diye konuştu.

Albayrak firmasının, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'ndan kağıt üretimi yapmak için SEKA Kağıt Fabrikası'nı satın aldığını aktaran Taşçı, şöyle devam etti: "Burada kağıt üretiminden başka bir şey yapmamız mümkün değil. Mevcut SEKA Kağıt Fabrikası ise çok eski bir teknoloji. Ayrıca ağaca dayalı bir üretim yapıyor. Ülkemizde ormanlarda devlete ait olduğu için ağaç alıp üretim yapmak mümkün değil. Türkiye'deki SEKA'ların kapanma nedenlerinden birisi de budur. Biz burada sadece hurda kağıtla çalışacağız. Ham madde olarak hurda kağıt kullanacağız. Bu nedenle fabrikanın teknolojisini komple yeniliyoruz." 

Yeniden yapılandırılan fabrikanın eskisinden 10 kat daha az doğaya zarar vereceğini bildiren Taşçı, "Bu değerler, devletin verdiği değerlerin çok çok altında olacak. Devlet bize mesela 100 miligram kirletebilirsin derken, yeni yapılandırılan fabrikamızda bu değeri 20 miligrama indireceğiz. Fabrikadaki buhar ve elektrik kazanında tamamen ithal kömür kullanılacak." dedi.

2003 yılında özelleştirme kapsamında kapatılan ve ardından 1,1 milyon dolara Yeni Şafak gazetesinin sahibi Albayrak ailesine satılan Balıkesir SEKA Fabrikası'na 12 yıl boyunca tek bir çivi dahi çakılmamıştı. SEKA'nın bulunduğu Paşaköy Mahallesi sakinleri, şimdiye kadar sır gibi saklanan ve fabrikanın içine yapılması planlanan termik santral projesini ÇED tanıtım toplantısında öğrenmişti. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap