Şok halka arzına ödül

Sermaye piyasaları ve finans sektörünün en saygın ödüllerinden birisi olan ‘2019 Bonds & Loans Ödülleri’ sahiplerini buldu. Eş Global koordinatörlüğünü ÜNLÜ & Co’nun üstlendiği Şok Marketler’in halka arzı, ‘Yılın Hisse Senedi Sermaye Piyasaları’ ödülünü aldı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türk perakende sektörünün düşük fiyat politikası ve yaygın mağaza ağı ile önde gelen kuruluşlarından Şok Marketler A.Ş.’nin Mayıs 2018 tarihinde gerçekleşen halka arzı, Global Financial Conferences’ın düzenlediği Türkiye Bonds & Loans Ödülleri’nde halka arz kategorisinde birinci oldu. Türkiye’nin lider yatırım hizmetleri ve varlık yönetim grubu ÜNLÜ & Co’nun eş global koordinatörlüğünü üstlendiği işlem, 538 milyon ABD Doları büyüklüğüyle ‘Yılın Hisse Senedi Sermaye Piyasaları Ödülü’ne layık görüldü.

21 Şubat 2019 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen törende ödüller sahiplerine verilirken, Şok Marketler CEO’su Uğur Demirel, başarılarının uluslararası ödüller ile taçlandırılmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Demirel, halka arza hem yurt içi hem de yurt dışı bireysel ve kurumsal yatırımcılardan beklentilerin çok üzerinde talep geldiğini hatırlatarak, “Yatırımcıların gösterdiği bu ilgi aslında Türkiye ekonomisine, sektörümüze ve şirketimize duyulan bir güvenin ifadesidir. Global ve ulusal piyasa koşullarının zorlu olduğu bir dönemde, ŞOK Marketler olarak büyük bir sorumluluk üstlendik ve ne mutlu ki başarılı bir sonuç elde ettik. 2,3 milyar TL ile Türkiye’de son 10 yılın en büyük birincil halka arzlarından birini gerçekleştirdik. Gerçekleştirdiğimiz bu işlem ile yatırımcıların piyasalardaki kısa vadeli dalgalanmaları dikkate almayıp ülkemizin uzun vadeli yatırım potansiyeline olan güvenini ve inancını ispatlamış olduk ve ülkemize tam da ihtiyaç olan bir dönemde yabancı sermaye girişi sağladık. Yolumuza ve hızlı büyümemize şeffaf bir şirket olarak devam ediyoruz” diye konuştu.

ÜNLÜ & Co Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Mahmut L. Ünlü de Türkiye’de son 10 yılın en büyük birincil halka arzlarından birine aracılık etmekten dolayı duydukları mutluluğu ifade ederek şunları söyledi:

“İşlem tutarı 538 milyon ABD Doları olan Şok Marketler’in halka arzı ile birlikte Türkiye'ye 457 milyon ABD Doları yabancı sermaye girişi sağlandı. Tek Türk Global koordinatör olarak yer aldığımız bu halka arzın %85’i yabancı kurumsal yatırımcılara satıldı. Büyük alıcıların ortak özelliği, uzun vadeli yatırım yapan ve itibarı yüksek fon yönetim şirketleri olmasıdır. Bu doğrultuda ÜNLÜ & Co olarak hedefimiz, hem doğrudan yabancı yatırımları ülkemize çekmek, hem de alternatif yatırım arayışında olan küresel fonları hisse senedi sermaye piyasamızda başarılı Türk şirketleri ile buluşturmak. Bugüne kadar hep Türkiye ekonomisine katma değer yaratacak yatırımlara aracılık etmeye özen gösterdik. Gelecek dönemde de ülkemizin sürdürülebilir büyümesine katkıda bulunmaya devam edeceğiz.”

Bu konularda ilginizi çekebilir