7 °C

TAV'dan Suudi Arabistan'da üçlü anlaşma

TAV Holding, Suudi Arabistan'daki üç havaalanını genişletecek ve işletecek anlaşmaya imza attı.

TAV'dan Suudi Arabistan'da üçlü anlaşma

Suudi Arabistan'da Kasim, Hail ve Yanbu havalimanlarının genişletilmesi ve işletilmesinin TAV Havalimanlarına devrine ilişkin anlaşmalar imzalandı.

Başkent Riyad'da imzalanan anlaşma Suudi Arabistan Ulaştırma Bakanı ve GACA Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman bin Abdullah el-Hamdan ile firma yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

İmzalanan anlaşmalar ile havalimanı işletmeciliğinde Türkiye'nin dünyadaki önde gelen markası TAV Havalimanları, ortağı Al Rajhi Grubu'yla Suudi Arabistan'ın Kasim kentindeki Emir Nayif bin Abdulaziz, Hail kentindeki Hail Uluslararası ve Yanbu kentindeki Emir Abdul Muhsin bin Abdulaziz havalimanlarını geliştirecek ve işletecek.

TAV Havalimanlarının devraldığı genişletme projesi sonrası Kasim'deki havalimanının yılda ortalama 5,5 milyon, Hail kentindekinin 3,7 milyon, Yanbu kentindekinin ise 4 milyon yolcuya hizmet vermesi bekleniyor.

TAV, Suudi Arabistan'da 2012'den bu yana Medine Havalimanı'nın işletmesini yürütüyor. Ayrıca firma, hizmet şirketleriyle Cidde, Riyad ve Dammam havalimanlarında da faaliyet gösteriyor.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.