7 °C

THY ilk çeyrekte zarar etti

Türk Hava Yolları (THY), 2013 yılı ilk çeyrek konsolide mali sonuçlarına göre, şirketin satış gelirleri geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 28 artarak 3,6 milyar lira oldu.

THY ilk çeyrekte zarar etti

İSTANBUL - THY'den yapılan yazılı açıklamada, yılın ilk çeyreğinde satış gelirlerinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28 artarak 3,6 milyar liraya ulaştığı, yine aynı döneme göre esas faaliyet zararının yüzde 59 iyileşme ile 83 milyon lira, faaliyet zararının yüzde 87 iyileşme ile 23 milyon lira, net zararın ise yüzde 24 iyileşme ile 22 milyon lira olduğu belirtildi.
         Mevsimsel etki nedeniyle finansal sonuçların negatif gerçekleştiği, geçen senenin aynı dönemine göre elde edilen önemli iyileşmenin 2013 yılı finansal sonuçlarının 2012 yılından daha iyi olacağına işaret ettiği vurgulanan açıklamada şunlar kaydedildi:
         "Yılın ilk çeyreğinde 10 milyon yolcu taşınmış olup, yolcu sayısındaki artış yüzde 26'dır. Arz edilen koltuk kilometredeki (AKK) yüzde 21 artışa karşılık ücretli yolcu kilometrede (ÜYK) yüzde 30 artış sağlanmış olup böylece yolcu doluluk oranı 5,1 puanlık artışla yüzde 77,9 olarak gerçekleşmiştir.
         Dıştan dışa transfer yolcu sayısının toplam dış hat yolcu içerisindeki payı ise yüzde 40'a ulaşmıştır. Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği (IATA) tarafından yayınlanan istatistiklere göre ise aynı dönemde havacılık sektörü büyümeleri AKK ve ÜYK için sırasıyla yaklaşık yüzde 2,3 ve yüzde 4,2 olmuştur."
         2013 yılında açılan 6 yeni dış hat ile birlikte, bugün itibariyle uçulan dış hat sayısının 187'ye, uçulan ülke sayısının ise 99'a ulaştığı bilgisinin yer aldığı açıklama şöyle devam etti:
         "2013 yılında filoya eklenen uçaklarla birlikte bugün itibariyle uçak sayısı 173'ü dar gövde, 37'si geniş gövde ve 9'u kargo olmak üzere toplam 219'dur. Daha önce vermiş olduğu uçak siparişlerine ek olarak kısa süre önce Airbus'a 117, Boeing'e de 95 adet uçak siparişi veren THY önümüzdeki on yıl içerisinde 400-450 uçaktan oluşan dev bir filoya ulaşmayı hedeflemektedir.
         Türk Hava Yolları'nın on yıllık büyüme hedefleri ve İstanbul'a yapılacak yeni havalimanı birlikte değerlendirildiğinde, önümüzdeki yıllar hem Türkiye'nin dış dünyaya hava yolu erişim imkanlarının daha da geliştiği hem de İstanbul'un uluslar arası uçuşlar için önemli bir transfer noktasına dönüştüğü yıllar olacaktır."
       

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap