Tüpraş, 1.5 milyar lira kâr payı dağıtacak

57. Genel Kurulda, Tüpraş’ın 2016 yılı mali tabloları onaylanarak, Yönetim Kurulu ibra edildi. Tüpraş, 2016 yılı cari kazancından 1 milyar 557 milyon lirayı hissedarlarına dağıtma kararı aldı.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Tüpraş 57. Genel Kurulunda, Tüpraş’ın 2016 yılı mali tabloları onaylanarak, Yönetim Kurulu ibra edildi. 2018'de yapılacak genel kurula kadar görev yapmak üzere yönetim kurulu üyeliklerine Rahmi Koç, Semahat Arsel, Ömer Koç, Ali Koç, Levent Çakıroğlu,Temel Atay, Dr. Bülent Bulgurlu, Turgay Durak, Erol Memioğlu, Yağız Eyüboğlu, bağımsız yönetim kurulu üyeliklerine Ahmet Turul, Gökçe Bayındır, Kutsan Çelebican ve Osman Mete Altan, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı Temsilcisi olarak Süleyman Karaman seçildi.

Hisse başına 5,28 lira nakit kâr payı

Yönetim Kurulu’nun 2016 yılı kazancının dağıtımı ve tarihi konusundaki önerisi kabul edilerek, 2016 yılı cari dönem karından 1.557.106.585,60 TL’nin, 4 Nisan 2017 tarihi itibariyle hissedarlara dağıtılması kararlaştırıldı. Karara göre yüzde 621,8 nispetinde ve 1 TL nominal değerde bir adet hisse senedine hissedarların vergi mükellefiyetine göre 6,218 TL brüt, 5,2853 TL net nakit temettü ödenecek.

"Olumsuzlukların yansımaları devam edecek"

Koç Holding ve Tüpraş Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç, genel kurulda yaptığı konuşmada, dünya ve Türkiye ekonomisinin içinden geçtiği zorlu dönemde elde ettikleri operasyonel ve finansal sonuçlarla hissedarları ve ülke için ürettikleri değerleri paylaşmak istediğini belirtti.

Uzun süredir devam eden düşük küresel büyüme trendinin ülkelerin ekonomik yapılarındaki sorunları daha belirgin hale getirdiğini aktaran Koç, şunları kaydetti:

"Fed faiz artırımına ilişkin beklentilere bağlı fon akışlarındaki yavaşlama, gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde ilave baskılar oluşturmuştur. Özellikle ABD seçimleri sonrası piyasalarda oluşan tedirginlik ve Fed’in hızlı faiz artırımına gidebileceği beklentisiyle, gelişen ülke para birimlerinin ABD Doları karşısındaki kayıpları hızlanmıştır. Ülkemizin yapısal ekonomik sorunlarına, hain darbe girişimi, artan terör olayları, anayasa değişikliği ve referandum ortamının yarattığı siyasi belirsizlikler gibi içsel nedenlerin eklenmesi, TL’deki değer kaybını daha da artırarak, TL’nin gelişen ülke para birimlerinden negatif olarak ayrışmasına yol açmıştır. Turizm gelirlerindeki düşüş, geleneksel ihraç pazarlarımız olan AB’de toparlanmanın henüz istenen düzeyde olmaması, güvenlik sorunları nedeniyle daralan Orta Doğu pazarı ve Rusya’ya ihracat kaybı gibi nedenlerle zor bir yılı geride bıraktık. Maalesef, söz konusu olumsuzlukların yansımalarının bu yıl da devam edeceği öngörülmektedir."

"Petrol fiyatlarını, kesinti kararlarına uyum belirleyecek"

Koç, 2016 yılını emtia-rafinaj sektörü açısından değerlendirdiklerinde yılın ilk yarısının sektör açısından oldukça zorlu geçtiği, yılın ikinci yarısının ise dalgalı trende rağmen olumlu ve sektörün toparlandığı bir dönem olduğu görüldüğünü belirtti.

2016 yılına 37 ABD Doları/varil düzeyinde başlayan ham petrol fiyatının, gelişmekte olan ekonomilerde yavaşlama, İran ambargosunun kaldırılması, yüksek küresel stoklar gibi nedenlerle hemen yılın başında 25 ABD Dolar/Varil düzeylerine kadar gerilediğine işaret eden Koç, "OPEC ve Rusya’nın üretimi dondurmaya yönelik açıklamalarının etkisiyle fiyatlar ilk 3 aylık dönemde ortalama 33 ABD Doları/varil düzeyinde gerçekleşmiştir. OPEC’in kesinti kararı aldığı kasım toplantısına kadar, 40-50 ABD Doları bandında dalgalı bir seyir izleyen ham petrol fiyatı, OPEC’in 1,2 milyon varil gün kesinti kararıyla 53 ABD Doları/varil düzeyine yükselmiş, Rusya başta olmak üzere OPEC dışı üreticilerin de karara destek vermesiyle yılı 55 ABD Doları/varil düzeyinde kapatmıştır. OPEC’in yanı sıra diğer üretici ülkelerin kesinti kararlarına uyum 2017 yılında da ham petrol fiyat düzeyini belirleyecek en önemli etmen olacaktır." ifadesini kullandı.

Düşük petrol fiyat ortamının küresel tüketimi desteklemesi, Amerika kıtasında yumuşak geçen kış, Çin ve Hindistan başta olmak üzere büyüyen binek araç parkının benzin talebini artırdığını, petrokimya sektöründen Nafta ve LPG’ye gelen ilave talebin de 2016 yılında sektör açısından olumlu ve rafineri marjlarını destekleyen unsurlar olarak öne çıktığını bildiren Koç, "Zayıf seyreden küresel ekonomik aktiviteye rağmen, güçlü hafif distilat talebinin desteklediği yüksek rafineri kapasite kullanımları ve Çin’in küçük (teapot) rafinerilerinin yol açtığı ürün fazlası, yılın son çeyreğinde kısmi bir toparlanma yaşansa da motorin marjlarını baskı altında tutmuştur." değerlendirmesinde bulundu.

"Cari açığın düşürülmesine katkı sürdürülmüştür"

Koç, şunları kaydetti:

"Çin ve Orta Doğu’daki yeni kapasitelerin getirdiği arz fazlasının yanı sıra güçlü seyreden benzin marjları ve düşük doğal gaz fiyatından gelen avantajlarla ABD rafinerilerinin devam eden yüksek kapasite kullanımıyla artan ihracatı, sektörde ve bölgemizde yaşanan rekabeti daha da artırmıştır. Tüm bu konjonktürel etkileşimin sonucunda 2015 yılında 4,83 dolar/varil olan Akdeniz Rafineri Marjı, 0,86 dolar/varil azalarak 2016 yılında 3,97 dolar/varil olmuştur. Jeopolitik sorunların kronik bir hal aldığı dengelerin hızla değiştiği bölgemizde, yeni Fuel Oil Dönüşüm Tesisi ile sağlanan ağır ve yüksek kükürtlü ham petrol işleme esnekliği kullanılarak 27,7 milyon ton ham petrol tedariki başarılı bir şekilde sağlanmış, azalan marj ortamına rağmen tam kapasite kullanımına ulaşılmıştır. Artan üretim, ülkemizin tesisin üretime geçişi öncesi döneme göre orta distilat ithalat gereksinimini 5 milyon ton azaltırken, reformat dahil 1 milyon ton daha fazla benzin ihracatı gerçekleştirebilmesine imkan sağlayarak, cari açığın düşürülmesine katkı sürdürülmüştür."

"Yıl sonu hedefleri büyük ölçüde yakalandı"

2016 yılında Türkiye petrol ürünleri tüketiminin yüzde 7,6 arttığına işaret eden Koç, "Şirketimiz yurt içi satışlarını bu büyümenin üzerinde artırmıştır. Toplam ürün satışlarının yüzde 5,3 artışla 30,3 milyon ton olduğu 2016 yılında, 34,9 milyar TL ciro gerçekleştirmiştir. 2016 yılı ilk yarısında düşük marj ortamına bağlı olarak finansal hedeflerin gerisinde kalınırken, yılın ikinci yarısında marjlardaki kısmi toparlanmanın da katkısıyla yıl sonu hedefleri büyük ölçüde yakalanarak 1,9 milyar TL vergi öncesi kar elde edilmiştir." ifadesini kullandı.

Geçen yıl 291 milyon dolar yatırım harcaması yapıldı

Koç, Tüpraş'ın Akdeniz’in en rekabetçi rafineri şirketi olduğunu ve Türkiye ekonomisine daha büyük katkılar sağlamak amacıyla yatırımlarını aralıksız sürdürdüğünü belirterek, bu bağlamda Koç Topluluğu bünyesinde geçen son 11 yılda toplam 5,7 Milyar ABD Doları tutarında rafinaj yatırım harcaması gerçekleştirildiğini bildirdi.

Koç, 2016 yılında ise rafinerilerde enerji ve operasyonel verimlilikte önemli mesafe aldıracak projelere yapılan 212,7 milyon dolarlık harcamanın yanı sıra deniz yolu taşımacılığında kapasite artırımına yönelik 78,3 milyon dolarlık yatırım harcaması yapıldığını aktardı.

Bu hedefler doğrultusunda 2017 yılında da yatırımlara devam edileceğini vurgulayan Koç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Çevrenin ve doğal kaynakların korunmasını operasyonel hedeflerimizin ayrılmaz bir parçası olarak değerlendirmekteyiz. 2008-2016 döneminde gerçekleştirilen enerji verimliliği projeleriyle karbondioksit emisyonlarında 2,1 milyon ton azalış sağlanmıştır. Ayrıca alanında bir ilk olan 55 milyon TL’lik kentsel atık sularının sanayide kullanılmak üzere geri kazanımı yatırımıyla İzmit Rafinerisi’nin proses amaçlı ham su ihtiyacının tamamı kentsel atık sulardan karşılanmaya başlanmıştır.

Tüpraş, temettü verimi en yüksek şirketlerden biri

Uzun yıllardır operasyonel ve finansal başarılarını sürdüren Tüpraş bu başarılarının yanında ödediği temettülerle de BIST şirketleri arasında temettü verimi en yüksek şirketlerden biri olmuştur. Paydaşlarımız ve ülkemiz için değer üretmeye geçmişte olduğu gibi gelecekte de devam edeceğimize, operasyonel ve finansal başarılarımızı sürdüreceğimize olan inancımız tamdır. Ülkemizin ekonomik olarak kalkınmasına sağlayacağımız katkının yanında, sosyal ve kültürel gelişimine olan desteğimiz de artarak devam edecektir. Elde ettiğimiz kazanımlarda emeği bulunan başta çalışanlarımız, tedarikçilerimiz ve iş ortaklarımız olmak üzere tüm paydaşlarımıza değerli katkıları ve Tüpraş’a duydukları güven ve bağlılıklarından dolayı teşekkür ederiz."

Etiketler