9 °C

Türk devi Dubrovnik'te liman alıyor

Global Liman İşletmeleri, Dubrovnik Gruz Limanı'na talip oldu.

Türk devi Dubrovnik'te liman alıyor

Üçü Türkiye'de olmak üzere toplam sekiz önemli ticari ve kruvaziyer limanın işletmesini bünyesinde bulunduran Global Liman İşletmeleri (GLİ), Fransa'da yerleşik BOUYGUES BATIMENT

INTERNATIONAL (BBI) ile ortak olarak kurmuş oldukları Dubrovnik International Cruise Port Investment d.o.o. ile Dubrovnik Gruz Limanı İhalesi için  ön yeterlilik  başvurusunda bulundu.

Gruz Limanı ihalesinin, Akdeniz'in en hızlı büyüyen turizm merkezlerinden biri olan Dubrovnik'de kruvaziyer gemi terminali ile otobüs, otopark,  ve yönetim binası gibi tamamlayıcı tesislerin yapım ve  40 yıl süreyle işletme hakkı içerdiği açıklandı.

İhaleyle ilgili olarak bir açıklama yapan Global Liman İşletmeleri CEO'su Saygın Narin, kruvaziyer liman operayonlarındaki büyüme stratejilerinin, başta Akdeniz olmak üzere stratejik konumdaki tüm limanların portföye eklenmesi olduğunu ifade etti. Narin'in açıklamasında, Dubrovnik Kruvaziyer Limanı'nın, 2013 yılında 1,1 milyonun üzerinde yolcu sayısıyla Akdeniz'in en büyük limanlarından biri olduğu ve Gruz Limanı projesinin UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Dubrovnik'e gelen kruvaziyer yolcu sayısında ciddi artış sağlayacağı yer aldı.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.