15 °C

Türkiye'nin ilk sağlık binasını yaptı

Bölgedeki ihtiyaçları gören Topaloğlu İnşaat, SağlıkBakanlığı’nın istediği kriterlere uygun olarak doktormuayenehaneleri ve diğer sağlık sektörü için Türkiye’nin ilk sağlık binasını yaptı

Türkiye'nin ilk sağlık binasını yaptı

leyla_ilhan-017.jpg

Nişantaşı bölgesinde 40 yıla yakın bir zamandır çok sayıda konut, iş hanı, otel gibi projeler yapan Topaloğlu İnşaat, Beşiktaş Fulya’da Türkiye Vital Fulya adıyla Türkiye’nin ilk sağlık binasını hayata geçirdi. Sağlık Bakanlığı ve İtfaiye Müdürlüğü’nün yayınladığı en son genelgelere uygun olarak yapılan 20 milyon dolarlık 16 katlı sağlık merkezinde muayenehanelerden gen bankasına kadar çeşitli branşlarda sağlık hizmeti verilecek. 2 ay önce kiralamaların başladığı Vital Fulya’da yüzde 70’in üzerinde kiralama oranlarına ulaşıldı. 

Türkiye’deki siyasi ve ekonomik gelişmeleri yakından takip ettiğini aktaran Topaloğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Davut Topaloğlu, sağlık merkezi fikrinin nasıl geliştiğini şöyle anlatıyor: “Haberlerden Sağlık Bakanlığı’nın sağlık kuruluşları için çok ağır şartlar koyduğunu öğrendim. Ayrıca Fulya’da plazamızın bulunduğu ana arter üzerinde çok sayıda doktor muayenehaneleri, hastaneler, klinikler gibi sağlıkla ilgili çok fazla kurum olduğunu görüyordum. Bunun sebebini araştırdığımda bölgede yapılan yeni binaların bakanlığın istediği kriterleri yüzde 60-70 oranında cevap verdiğini o nedenle de doktorların ve diğer sağlık Türkiye’nin ilk sağlık binasını yaptı 2 ayda yüzde 70’ini kiraladı sektörü firmaların çok aceleci bir şekilde bu bölgede yer bulma, satın alma içine girdiğini gördüm” dedi. Bu talebi daha iyi cevap vermek için güzergâhtaki son arsayı almak için girişimde bulunarak 24 hisseli arsayı maliklerinden satın aldığını söyleyen Topaloğlu, arsayı satın aldıktan sonra Türkiye’de bir ilki yaparak bakanlığın doktorlara yönelik istediği muayenehane kriterlerine uygun olarak 1.5 yıl içinde projenin imalatına başladıklarını kaydetti. 

Binaya başlamadan talep aldı 

“16 katlı ve 12 bin metrekare kapalı alanı olan içinde göz klinikleri, laboratuvarlar, kulak-burun-boğaz klinikleri, profesörlerin muayenehaneleri ve gen bankası olmak üzere çeşitli branşlardaki doktorlarımıza ve kliniklerimize kiraya vermek üzere bu yılın ağustos ayında projeyi tamamladık” diyen Topaloğlu, “Binaya başlamadan önce 260 üzerindeki doktordan müracaat aldık, bunlar arasında seçimler yaparak iki önce kiralamaya başladığımız projede yüzde 70’in üzerinde kiralama rakamına ulaştık. Metrekare kiralama fiyatı 25 ile 35 dolar arasında olduğu projede kalan bölümler için kiralama devam ediyor” diye konuştu. 

İkinci Vital Ataköy’de yapılacak 

Sağlık merkezi konseptinin çok fazla ilgi gördüğünü belirten Davut Topaloğlu, bu nedenle yeni sağlık merkezleri açacaklarını söyledi. Şu anda Ataköy’le ilgilendikleri ni kaydeden Topaloğlu, Ataköy’de planda sağlık alanı olarak geçen 3 dönümlük bir arsa bulduklarını bu alanda daha büyük Vital sağlık binası yapmak istediklerini belirtti. Başka sektörlerden kiralama talepleri geldiğini aktaran Topaloğlu, “Binanın konseptini bozmak istemediğimiz için düşündüğümüz kira rakamlarının 15 katı üzerinde verenler olduğu halde sağlık sektörü dışındakilere kiralamayı düşünmüyoruz” açıklamasını yaptı. Şişli ve Nişantaşı’nda konut projelerinin yapımını sürdürdüklerini anlatan Davut Topaloğlu, “Nişantaşı Topağacı semtinde 16 daireli konut projesi yapıyoruz. 3+1 ve 4+1 dairelerin yer aldığı projede fiyatlar ise 800 bin dolar ile 1 milyon dolar arasında değişiyor” dedi. Şişli Camisi'nin olduğu yerde ise 12 daireli konut projesini tamamladıklarını kaydeden Topaloğlu, bu projede fiyatların ise 700 bin TL seviyesinde olduğunu söyledi. 

Zekeriyaköy’de 32 villa yapacak 

Bu porojelerin dışında Zekeriyaköy’de 12 dönümlük arazi üzerinde 32 villadan oluşan villa yapacaklarını açıklayan Davut Topaloğlu, bu proje için son aşmaya geldiklerini, kasım sonu gibi bu projeye de başlayacaklarını belirtti. Topaloğlu, metrekare fiyatlarının yaklaşık olarak 4 bin 5 bin dolar arasında olacağını söyledi.

Hastanın aracını vale alacak 

Sağlık Bakanlığı kriterleri doktorun muayenehanesinin olduğu binada mutlaka yangın merdiveni olmasını şart koşuyor. Engelli hastanın tekerlekli sandalye ve sedye ile asansöre bineceği büyüklükte olmasını istiyor. Ayrıca muayenehane içinde ise emzirme odası , metrekaresi belli hasta bekleme odası ve belli genişlikte kapıların olması gerekiyor. Bu kriterlere uygun yapılan merkeze gelen hastaların araçlarının vale ile hastane otoparkına alınacağını söyleyen Topaloğlu, hastaların belli bir ücret karşılığında hastanenin 120 araçlık otoparkından faydalanabileceğini söyledi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.