11 °C

Türklerin sattığı şirketleri yabancılardan alacak

SBK Holding, ilaç sektöründe satın almalarını sürdürerek, Biofarma’yı bünyesine kattı. Şirket, Türk sermayesiyle kurulup yabancılara satılan şirketleri tekrar yerlileştirmek istiyor

Türklerin sattığı şirketleri yabancılardan alacak

İSTANBUL (DÜNYA) Türkiye’nin köklü firmalarından olmasına karşın yenilikçi faaliyetleriyle adını duyuran SBK Holding yeni bir satın almayla büyümesini sürdürdü. 85 yıllık mazisiyle Türkiye’nin en eski ilaç şirketlerinden olan Münir Şahin’i 2 ay önce bünyesine katan SBK Holding yine bir satın almaya imza attı. Dünya ilaç sektörün de önemli yere sahip İspanyol ve Ürdünlü firma ile aynı masaya oturan SBK Holding bu yarış içerisinde tek Türk firma olarak yer aldı. Biofarma’yı diğer rakiplerinden sıyrılarak bünyesine dahil etti. SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz, “Biofarma sağlık sektöründe 3’üncü satın aldığımız şirket oldu. Bunun yanında 2 tane özel hastaneyi bünyemize kattık. 2 tane daha almak için görüşmelerimiz sürüyor. Yalnızca sağlık değil, inşaat dışında tüm sektörlerde umut vadeden şirketleri yabancılardan geri alıp tekrar Türk kimliğine kavuşturacağız” sözlerini kullandı. 

Yetenek avcısı holdinglerden 

SBK’nın, “Distressed Asset Management” anlamında Türkiye’de ilk çalışma yapan şirketlerden biri olma özelliğini taşıdığını da sözlerine ekleyen Sezgin Baran Korkmaz, SBK Holding, ilaç sektöründe satın almalarını sürdürerek, Biofarma’yı bünyesine kattı. Şirket, Türk sermayesiyle kurulup yabancılara satılan şirketleri tekrar yerlileştirmek istiyor. satın alma yöntemiyle büyümelerinin de bu kapsamda gerçekleştiğini söyledi. Önceliklerinin belli bir konumu ve potansiyeli bulunduğu halde finansal anlamda sıkıntı yaşayarak büyümekte zorluk çeken firmalar olduğuna değinen Korkmaz, “Bu şirketleri bünyemize dahil ederek şirketlerin yapılandırılmasını sağlıyoruz. Bir anlamda kurtarma ve iyileştirme operasyonu gerçekleştiriyoruz. Satın aldığımız mevcut marka ve şirketlerin değerini eskisinden daha yüksek seviyeye ulaştırıyoruz. Bir anlamda şirketlere yönelik 'yetenek avcılığı” yapan bir holdingiz diyebilirim” sözlerini kullandı. SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Korkmaz, geçtiğimiz haftalardaki Münir Şahin ve BETASAN şirketlerinin ardından Biofarma ile bu sene sağlık alanında 3’üncü satın almayı gerçekleştirdiklerini belirtti. Korkmaz, bu alanda uygun buldukları yeni firmaları da bünyelerine katmayı sürdüreceklerini söyleyerek, “Biofarma olağan faaliyetlerini sorunsuz sürdüren bir şirket. Bu tür şirketlerde büyümeleri sürdüreceğiz” diye konuştu.

İlaç fiyatları benerlikler yüzünden baskı altında

Gelecek yıl için onkoloji alanında çalışmaları olan bir şirketle görüşmeler yapacaklarını söyleyen SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz, Türkiye’deki ilaç sanayisinin sıkıntısının birbirine benzemek olduğunu söyledi. İlaç şirketlerinin birbirlerine benzemeleri yüzünden fiyatların baskı altına girdiğine değinen Korkmaz, bundan tek çıkış yolunun Ar- Ge faaliyetlerini geliştirerek, farklı ürünler üretmek olduğunu ifade etti. SBK Holding’in 2014 yılı itibariyle 30 iştiraki ve 3 bin 869 çalışanı bulunuyor. Holdingin yaptığı son satın almanın ardından ilaç sektöründe çalışan sayısı da 500 civarında oldu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.