Vestel Barcelona'dan dünyaya açılacak

Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Erdoğan, İspanyol telekomünikasyon şirketi Telefonica ile akıllı televizyon satışına ilişkin görüşmeler yaptıklarını belirterek, şirkete yaklaşık 50 bin adet civarına deneme ürünü gönderdiklerini söyledi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, İspanya ve Latin Amerika piyasalarında da faaliyet gösteren İspanyol telekomünikasyon şirketi Telefonica ile akıllı televizyon satışına ilişkin görüşme yaptıklarını belirterek, "Deneme ürünlerini gönderdik, deneme ürünü sayılarına bakıldığında düşünüldüğünden çok daha fazla bir sipariş bekliyoruz" dedi. 

Vestel dün Barcelona'da ziyaretçilerine kapılarını açan ve dünyanın en önemli teknoloji etkinliklerinden biri olarak kabul edilen "Dünya Mobil Kongresi'nde (GSMA)" başta akıllı telefonu Venus olmak üzere son teknolojilerini sergilediği standa ile ziyaretçilerin yoğun ilgisini gördü. 

Fuar alanında kurulan Vestel standında gazetecilere bilgi veren Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, Venus 3 ve yeni modellerin prototiplerinin ilk kez GSMA'da dünya ile buluşturulduğunun altını çizerek, sadece Türkiye'ye değil tüm dünyaya açılmayı hedefledikleri akıllı telefonla büyük hacimlerde ihracata hazır olduklarını söyledi. 

"Bu yıl Venus telefonlarımız ile özellikle yurtdışı pazarlarda da satışımızı arttırmayı hedefliyoruz" diyen Erdoğan, Vestel'in fuarda başta Venus olmak üzere tablet, mobil cihazlarla etkileşimli, 4K teknolojisine sahip akıllı televizyonlar, dijital bilgilendirme ekranları, otel TV'ler, akıllı tahta ve akıllı ev sistemleri ile büyük ilgi gördüğünü anlattı.

En çok birbirleriyle konuşan cihazların dikkati çektiğini belirten Erdoğan, fuara üçüncü kez katıldıklarını anımsattı. Dünyadaki trendleri yakından takip ederek gelecekteki teknolojilere şimdiden uyum sağlamak için çalıştıklarını dile getiren Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: 

"Akıllı evler ve akıllı şehirler konseptine uygun ürünler geliştiriyoruz. Fuarda yenilikçi ve inovatif ürünlerimizle dikkat çekiyoruz. Bu hem markamız hem milletimiz için büyük bir gururdur. Vestel Türkiye'nin dijital devriminin de öncüsü oldu. Kongre kapsamında Venus'ün yeni serisini teknoloji dünyasının beğenisine sunuyor, ayrıca Vestel City'de üretilen, dünyanın son teknolojilerini mevcut ve potansiyel müşterilerimizle buluşturma fırsatı yakalıyoruz. Fuardan yeni iş ortaklıkları kurarak ayrılmayı ve ihracat hedeflerimize ulaşmayı amaçlıyoruz." 

"Müşteri eksenli kişiselleştirilmiş üretim yapabilme gücüne sahibiz" 

Tüm dünyada akıllı telefon pazarında yerel üreticilerde artış gözlemlendiğini aktaran Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Büyük telefon üreticileri yerel markalara ve üreticilere karşı pazar kaybetmeye başladı. Bölgesinin en büyük elektronik üreticisi Vestel için bu çok önemli bir fırsat. Türkiye'nin ilk akıllı telefon üreticisi Vestel, Avrupa'da kendi teknolojisi ve özgün tasarımıyla akıllı telefon üretme gücüne sahip sayılı firmadan biri. Manisa'daki 1 milyon metrekare üzerine kurulu üretim üssümüz, 'müşteri eksenli kişiselleştirilmiş üretim' yapabilme gücüne sahip." 

Erdoğan, Uzak Doğu ülkelerinin seri imalatta başarılı olduğunu ama kendilerinin imalatı kişiselleştirebilme, çeşitlendirebilme gücüne sahip olduğunun altını çizerek, "Bu sayede hem iç pazar hem de ihracat ülkelerimizin kültürel ihtiyaçlarına, kullanım alışkanlıklarına özel çözümler geliştirebiliyoruz. Bu da Vestel'i hem bölgesinde hem ülkesinde güçlü bir üretici yapıyor. Vestel, dünyanın en son teknolojilerini şık tasarımla birleştirerek erişilebilir fiyata tüketicisine sunuyor" diye konuştu. 

"Özel telefon üretimi için 3 operatör ile görüşmelerimiz var" 

Toplantı sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, telefon sektörünün rekabetçi bir sektör olduğunu belirterek, üst segmentin iki markanın kontrolünde, alt segmente de Çinli'lerin hakim olduğunu söyledi. 
Bu kapsamda kendilerinin fark yaratmaya çalıştığından bahseden Erdoğan, fark yaratma adına tüketicinin ihtiyaçlarına olabildiğince hızlı cevap verebilmek için Vestel Güven Üssü kurduklarını, şu an Ankara, İstanbul ve İzmir'de hizmet veren üssün 1 saat içinde herhangi arıza ve telefonla ilgili teknik şikayetlere cevap verebilmek adına konumlandırıldığını anlattı. 

Erdoğan, Vestel telefonların Türkiye'de 3 operatör tarafından da satışa sunulduğunun altını çizerek, operatörlere özel yeni telefon üretimi için 3 operatörle de görüşmelerinin olduğunu söyledi. 

"2016 yılında 1,2 milyon adedi iç pazar olmak üzere 1,5 milyon telefon satışı hedefliyoruz" 

Yakın gelecekte sanalla gerçeğin birbirine karışacağı yorumunda bulunan Erdoğan, "2017'nin sonunda Vestel'in ürettiği tüm televizyonlar akıllı olacak" dedi. 

3-10 yıllık planlarında Vestel'i teknoloji şirketine dönüştürmeyi hedeflediklerini dile getiren Erdoğan, "Servis firması" kurmayı planladıklarını, bunun da çalışmalarını yaptıklarını söyledi. 

Vestel Venüs satışlarına ilişkin de bilgi veren Erdoğan, 2015 yılında iç pazarda 300 bin, dış pazarda 50 bin civarı satış yaptıklarını aktararak, 2016 yılı hedeflerini 1,2 milyon adedi iç pazar olmak üzere 1,5 milyon adet satış olarak açıkladı. 

"Telefonica'ya akıllı TV satacağız" 

Turan Erdoğan, İspanya ve Latin Amerika piyasalarında da faaliyet gösteren İspanyol telekomünikasyon şirketi Telefonica ile akıllı televizyon satışına ilişkin görüşmeler yaptıklarının ve deneme ürünlerini gönderdiklerinin, deneme ürünü sayılarına bakıldığında düşünüldüğünden çok daha fazla bir sipariş beklediklerinin bilgisini verdi. 

Vestel yetkililerinin AA muhabirine verdiği bilgiye göre Telefonica şirketine Vestel yaklaşık 50 bin adet civarına deneme ürünü gönderdi. Bu kapsamda en geç 2017 yılında ilk etapta 1 milyon adet siparişi teslim etmeyi planlayan şirketin beklentileri, Telefonica'nın Latin Amerika pazarında da faaliyet göstermesi dolayısıyla yapılacak satışların milyon adetlerin çok üzerinde olacağı yönünde. 

 

Bu konularda ilginizi çekebilir