17 °C

Yeni Skoda Fabia, 2015'te Türkiye yollarında

Skoda, tamamen yenilenen modeli Fabia'yı 2015 yılının mart ayından itibaren Türkiye yollarına çıkaracak

Yeni Skoda Fabia, 2015'te Türkiye yollarında

İSTANBUL - Skoda, yenilenen modeli Fabia'yı 2015 yılının mart ayından itibaren Türkiye yollarına çıkaracak. 

Skoda'dan yapılan açıklamaya göre, markanın en çok satan ikinci modeli olan ve tamamen yeniden yaratılan üçüncü nesil Fabia, hem tasarımı hem de teknolojisiyle sınıfında yeni bir sayfa açmayı hedefliyor. 

Üst sınıf otomobillerde rastlanabilecek güvenlik ve konfor donanımlarının yanı sıra çevre dostu motorlarıyla da son derece iddialı olan yeni nesil Skoda Fabia, 2015 yılının mart ayında Türkiye yollarında olacak. 

Dünya çapında 3,5 milyon adetle Skoda'nın Octavia'dan sonra en çok satan ikinci modeli konumundaki Fabia, üçüncü neslinde kalite, güvenlik, verimlilik, güvenlik ve tasarım unsurlarıyla başarısını bir üst noktaya taşımaya hazırlanıyor. İlk kez piyasaya sunulduğu 1999 yılından bu yana, dünyanın pek çok ülkesinde başarılara imza atan Fabia, kompakt boyutlarının altında topladığı özellikleriyle Skoda''nın müşteri kitlesini artırmaya da katkıda bulunacak.  

"Yeni Fabia'nın 3 bin ve üzerinde satışa ulaşmasını hedefliyoruz" 

Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Tolga Senyücel, konuya ilişkin açıklamada, yeni nesil Fabia ile her bakımdan daha iddialı olduklarını belirterek, aracın markanın satış adetleri ve pazar payını artırma hedeflerinde büyük rol oynayacağını ifade etti. 

Fabia'nın geçmişte Skoda markasının toplam satışları içinde yüzde 20 ve üzerinde pazar payına sahip olduğunu hatırlatan Senyücel, yeni Fabia'nın Türkiye satışlarında yüzde 15 ile 22 arasında pay almasını öngördüklerini, B sınıfında da yüzde 3 pazar payıyla 3 bin ve üzerinde satışa ulaşmasını hedeflediklerini kaydetti. 

Senyücel, mevcut diğer yeni ürünlerin desteğiyle gelecek yıl da gerek perakende, gerekse de filodaki yükselişlerini sürdüreceklerini belirtti. 

Sportif tasarım 

Cenevre Fuarı'nda sergilenen VisionC konseptinden alınan tasarım detaylarının seri üretime aktarıldığı ilk model olan Fabia, aynı zamanda Skoda'nın motor sporları geçmişinden de izler taşıyor. 

Skoda motor sporları bölümünün de katkıları sayesinde sportif çizgileriyle dikkati çeken yeni Fabia, keskin hatlı ve geniş farları, markanın karakteristik özelliği haline gelen radyatör ızgarası ve motor kaputunun uç kısmında yer alan geniş logosuyla ön plana çıkıyor. Radyatör ızgarası ve farlar, gerek motor kaputu gerekse de ön çamurlukların üzerindeki hatlarla bütünlük oluşturacak şekilde tasarlandı. 

Arka bölümdeyse, yatay çizgilerin hakimiyeti göze çarpıyor. Tasarımcılar, diğer tüm yeni Skoda modellerinde olduğu gibi stop lambalarına da özel bir önem verirken, markanın karakteristiği haline gelen "C" şeklindeki form dikkati çekiyor. 

Daha fazla teknoloji ve donanıma sahip olmasına rağmen, yeni Skoda Fabia''nın ağırlığı da ortalama 65 kilogram azaltıldı. Böylelikle yeni Fabia'nın 1.0 litre MPI üç silindirli motora sahip versiyonu sadece 980 kilogram ağırlığa sahip oldu. 

Bagaj hacmi 330 litre 

Yeni Fabia kompakt boyutlarına rağmen 5 yolcu ve onların bagajları için rahat bir alan sunuyor. Bir önceki nesline göre 8 milimetre kısa olmasına karşın, akıllı yerleşim ve artan dingil mesafesi sayesinde içeride daha geniş alan sunmayı başaran Fabia'da diz, baş mesafesi ve dirsek genişliği arttı. 

Yeni Fabia'nın yükleme alanı, bir önceki nesline göre 15 litre artışla 330 litreye ulaştı. Arka koltuklar yatırıldığında ise maksimum yükleme kapasitesi bin 150 litreye çıkıyor. 

Skoda mühendisleri, geliştirme aşamasının başından itibaren akıllı çözümler üzerinde çalışarak, bunları yeni Fabia'ya uyarladı. Donanım seçeneklerine ve müşteri tercihlerine bağlı olarak yeni Fabia'da 10'dan fazla yeni "akıllı unsur" yer aldı. 

Yeni Fabia'da ilk kez kullanılan "MirrorLink" teknolojisi, akıllı telefonlarla eşleşme sağlayarak navigasyon da dahil olmak üzere telefondaki uygulamaların, orta konsoldaki bilgi ekranında görüntülenmesi imkanını sunuyor. Bir diğer yenilik olan SmartGate ise özel olarak hazırlanmış uygulamalar aracılığıyla otomobilin yakıt tüketimi, ortalama hız gibi değerlerin, istenildiğinde kullanıcının akıllı telefonunda saklanabilmesine olanak tanıyor. MFA Pro aplikasyonu da araçtaki yol bilgisayarını ve çok fonksiyonlu ekranı akıllı telefonlarda görüntülemeye yarıyor.  

Skoda Fabia'nın depo kapağı içinde bulunan "buz kazıyıcı", orta konsoldaki cep telefonu ve iPod tutucu bölme, fosforlu acil durum yeleği için özel saklama bölümü, kapı içinde çöp bölmesi, ön koltukların önünde küçük eşya koyma yerleri gibi pek çok unsur ise otomobilin standartları arasında yer alıyor.  

Yeni Skoda Fabia, ayrıca kullanıcıların kendilerini özel hissedecekleri otomobiller yaratmasına da olanak tanıyor. Örneğin kullanıcılar dört farklı tavan rengi, ayna kapağı rengi ve jant rengi tercih edebiliyor. Aracın tamamen yenilenen kabini, geniş renk ve kombinasyon seçeneklerine sahip. 

Bununla birlikte yeni Fabia'da kullanıcılar, isterlerse otomobillerini kabinde ferah bir hava yaratan büyük panoramik cam tavan ile de sipariş edebilecek 

Güvenlik unsurları ön planda 

Skoda Fabia'nın yeni şasisi, sürüş kalitesine ve konforuna daha fazlasını katacak şekilde tasarlandı. Yeni Fabia, önde ve arkada daha geniş iz açıklığına sahip ve aks aralığındaki 5 milimetre artış Fabia'ya büyük avantajlar sağladı. Fabia'da ilk kez kullanılan elektro-mekanik direksiyon ise daha önceki elektro-hidrolik direksiyona göre ağırlık ve yakıt tasarrufunu beraberinde getiriyor. 

Yeni Skoda Fabia, yenilikçi ve daha önce üst sınıf modellerde rastlanan güvenlik donanımlarıyla da öne çıkıyor. Araçta isteğe bağlı olarak alınabilen Şehir İçi Acil Fren Fonksiyonu ile entegre edilmiş radar sensörlü Ön İzleme Yardımcısı, Çarpışma Önleyici Fren Sistemi, yorgunluk ve konsantrasyon durumunu izleyen ve gerektiğinde uyaran Sürücü Aktivite Yardımcısı, Hız Sınırlayıcı, Yokuş Kalkış Desteği, Elektronik Lastik Basınç İzleme sistemi gibi donanımlar, Fabia'da bulunabilecek güvenlik unsurlarından bazıları. 

Sürüş özelliklerinin yanı sıra Anahtarsız Giriş-Çıkış ve Çalıştırma Sistemi (KESSY) ilk kez Fabia'da sunuluyor. Aynı zamanda ön ve arka park sensörleri, yağmur-far sensörleri de Skoda Fabia'nın yenilikleri arasında yer alıyor. 

Yeni Skoda Fabia, önceki nesle oranla yüzde 17'ye varan oranlarda daha fazla verimliliğe sahip. Dört benzinli ve üç farklı dizel motor seçeneğine sahip Fabia, EU6 emisyon standartlarını karşılıyor. Ayrıca Start-Stop ve fren enerjisi geri kazanım sistemleri de yer alan modelde, 1.0 MPI (60 PS ve 75 PS), 1.2 lt TSI (90 PS ve 110 PS) benzinli motor seçenekleri bulunuyor. Dizel motorların güçleri ise 75 ile 105 PS arasında değişiyor. 1,2 TSI 110 PS benzinli ve 1,4 TDI 90 PS dizel motor seçeneklerinde DSG çift kavramalı otomatik vites kutusu tercih edilebiliyor. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap