17 °C

Zam endişesi otomobil pazarını büyüttü

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi Bozkurt otomobil satışındaki artışın, özellikle avro kurunun bir miktar yükselmiş olmasının getirdiği avantajdan kaynaklandığını söyledi

Zam endişesi otomobil pazarını büyüttü

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi Ali Haydar Bozkurt, "ABD Merkez Bankası'nın faiz artışı ihtimali değerlendirildiğinde, yılın ikinci yarısında dolardaki olası bir yükselmenin kur etkisiyle avroyu da yukarı taşıma ihtimali düşünüldüğünde, otomobillere belki bir miktar zam gelir düşüncesi oluşturmuş olabilir. Bu da satın almaları biraz bu döneme çekiyor" dedi. 

Bozkurt yaptığı açıklamada, mart ayında geçen yılın aynı ayına göre otomobil satışlarının yüzde 63,11 artışla 61 bin 676, otomobil ve hafif ticari araç pazarında satışların 83 bin 302'ye ulaştığını anımsattı. 

Otomotiv sektörü olarak tahmin edilenin üzerinde bir mart ayı yaşadıklarını, otomotivde böylesi bir mart ayının uzun yıllardır yaşanmadığını ifade eden Bozkurt, bu artışta özellikle avro kurunun bir miktar yükselmiş olmasının getirdiği avantajdan faydalanıldığını, bundan dolayı yılın ilk yarısında pazarın, tahminlerinin bir miktar üzerinde seyrettiğini kaydetti. 

Bozkurt, şunları söyledi: 

"Tabi ki yılın geri kalan döneminde özellikle de ikinci yarısında kur hareketlerinin ne olacağı, buna bağlı olarak faiz hareketlerinin ne olacağı bizim sektörümüz için çok önemli bir göstergedir. ABD Merkez Bankası'nın faiz artışı ihtimali değerlendirildiğinde, yılın ikinci yarısında dolardaki olası bir yükselmenin kur etkisiyle avroyu da yukarı taşıma ihtimali düşünüldüğünde, otomobillere belki bir miktar zam gelir düşüncesi oluşturmuş olabilir. Bu da satın almaları biraz bu döneme çekiyor." 

Bozkurt, otomotiv sektörünün en büyük pazarları Avrupa ve Rusya'da yaşanan sıkıntılar nedeniyle ihracatında ise yılın ilk çeyreğinde azalma meydana geldiğini belirterek, "Ümit ediyoruz ki önümüzdeki dönemde bu ülkelerdeki sıkıntılar yavaş yavaş çözülsün daha ivmeli bir pazar seviyesine gidilsin. Türkiye olarak hem otomotiv sektörü hem de diğer sektörlerde bu artan pazardan faydalanalım ve ihracatımızı arttıralım" diye konuştu. 

İstihdam paketi  

Bozkurt, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ekonomi kurmaylarıyla birlikte kamuoyuna açıkladığı İstihdam, Sanayi Yatırımı ve Üretimi Destekleme Paketi'ne ilişkin, sanayi teşviklerinin  hem otomotiv sektörü için hem de imalat sektörü için çok önemli olduğunu kaydetti. 

"Bizim sanayimizi güçlendirmemiz gerekiyor. Sanayimizi güçlendirip ihracatımızı arttırmamız gerekiyor" diyen Bozkurt, şöyle devam etti: 

"Sanayi, üretim sektörüne verilen her türlü destek aslında Türk ekonomisine verilen destektir. Ümit ediyoruz ki bu destekler artacaktır ve ilgili sektörler de bu teşvikleri en doğru şekilde değerlendirerek, hem yatırımlarını artırmayı planlayacak, hem de bunun uzantısında üretim kapasitelerini ve ihracatlarını arttırarak yeni pazarlar geliştirerek yada mevcut pazarlarında operasyonlarını büyüterek Türkiye'nin ihracatına olumlu katkılar sağlayacaktır diye düşünüyorum." 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap