16 °C

Zeytinyağının lider markaları resmen satıldı

Anadolu Grubu, Ana Gıda'daki yüzde 55 hissesini ABD merkezli Bunge'ye devretti. Komili, Kırlangıç ve Sezai Ömer Madra'nın resmen Bunge'nin oldu.

Zeytinyağının lider markaları resmen satıldı

Anadolu Endüstri Holding, Ana Gıda'nın hisseleri dünyanın en büyük bitkisel yağ üreticilerinden ABD merkezli Koninklijke Bunge B.V.'ye devir işlemleri tamamlandı.

Anadolu Endüstri Holding tarafından (AEH) Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada, "Bağlı ortaklığımız Anadolu Endüstri Holding A.Ş.'nin (AEH) Ana Gıda İhtiyaç Maddeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş (Ana Gıda) şirketinde sahip olduğu yüzde 55.25 hisselerinin Koninklijke Bunge B.V.'ye satış işlemleri bugün tamamlanmış olup, toplam 55.62 milyon lira tutarındaki satış bedeli nakden tahsil edilmiştir. Mevcut durum itibariyle AEH'nin Ana Gıda'da herhangi bir hissesi kalmamıştır" denildi.

Ana Gıda'nın içerisinde Komili, Kırlangıç, Olio Albero gibi önemli markalar yer alıyor.

32 ülkede faaliyet gösteriyor

Bunge, 1818 yılında tahıl ticareti yapmak üzere Amsterdam/Hollanda'da kuruldu. Şirketin büyümesi ve faaliyet alanının genişlemesi ile birlikte 1856'da şirket merkezi Anwers/Belçika'ya, 20 yüzyılda Güney Amerika'ya ve 1999 yılında da New York'a taşındı.

Uluslararası düzeyde faaliyet gösteren Bunge'nin 4 kıtada, 32 ülkede, 25 binden fazla çalışanı, 400'den fazla fabrika, depo, alım merkezi bulunuyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap
  • Yaman altay Yazık ki ne yazık dünyanın en lezzetli ürünleri bu topraklar da yetişiyor ama ne yazıkki en büyük şirketleri n bile Türkiye de anlayamadığı başaramadı farkında olmadı şey reklam pazarlama