12 °C

Zorlu Enerji hisselerine İsrail dopingi!

İsrail'de yatırımları bulunan Zorlu Enerji'nin hisseleri iki ülke arasında ilişkilerin düzeleceği beklentisiyle önemli bir yükseliş yaşıyor.

Zorlu Enerji hisselerine İsrail dopingi!

İsrail'de enerji üretim yatırımları bulunan Zorlu Enerji'nin hisseleri iki ülke arasında ilişkilerin normalleştirilmesi için ön anlaşmaya varıldığı haberinin ardından yüzde 10'un üzerinde prim yaptı.

Zorlu Enerji hisseleri yüzde 10.3 primle 1.39 liraya kadar yükseldikten sonra saat 0953 itibariyle yüzde 7.1 artıda 1.35 liradan işlem görüyor.

Aynı saatte BIST-100 endeksi ise yüzde 0.8 ekside bulunuyor.

Oyak Yatırım analisti Alper Erginol, "Zorlu Enerji'nin İsrail'de enerji santralinde payı var. Ayrıca basında daha önce iki ülke arasında bir boru hattı yapılmasına dair planlar olduğu, Zorlu Holding'in de bu planlarla ilgilenen şirketler arasında bulunduğu şeklinde haberler vardı. İlişkilerin düzeleceği beklentisiyle hisseler primli" dedi.

İsrail ve Türkiye, ikili ilişkilerin normalleştirilmesi amacıyla iki ülkenin büyükelçiliklerini tekrar açmasını da öngören bir ön anlaşmaya vardı. Adının açıklanmamasını isteyen İsrailli bir yetkili dün akşam tarafların İsviçre'de yapılan bir toplantıda anlaşmaya vardığını söyledi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.