30 Ağustos 2016 Salı
 • Altın
  125,446
  -0.09%
 • Euro
  3,3008
  -0.02%
 • Dolar
  2,9561
  0.06%
 • BIST
  76.119
  -1.30%

Sağlıkçıların ek ödeme tavanı yükseldi

Sağlıkçıların ek ödeme tavanı yükseldi
Tabip dışı personelin ek ödemeleri 1 Haziran'dan itibaren aylıklarla birlikte ödenecek.
ANKARA  - Sağlık Bakanlığı, toplu sözleşme görüşmeleri sonunda sağlık çalışanlarının ek ödeme ve mali haklarına yönelik getirilen düzenlemelere ilişkin çalışma yaptı. Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, 2012-2013 dönemini kapsayan kamu görevlileri toplu sözleşme görüşmelerinin sonunda sağlık personelinin de önemli kazanımları olduğu ifade edildi. Konuya ilişkin Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından bir çalışma yapıldığının duyurulduğu açıklamada, çalışmayla sağlık çalışanlarının ek ödeme ve mali haklarına yönelik getirilen önemli düzenlemeler, özet halinde sunuldu.

Çalışmaya göre, yemek yardımı 1 Temmuz 2012'den geçerli olmak üzere sözleşmeli personel de diğer memurlar gibi Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliğinden yararlanacak. Buna göre sözleşmeli personel de yataklı tedavi kurumlarında ücretsiz yemek yiyebilecek. Bu düzenlemeyle sözleşmeli personele aylık yaklaşık 80 lira katkı sağlandı. 112 acilde şoförlük de yapan acil teknisyenlerine ilave performans puanı 1 Temmuz 2012 tarihinden geçerli olmak üzere, Sağlık Bakanlığı 112 acil sağlık hizmetleri kapsamında sağlık teknikeri ve sağlık memuru olarak görev yapan ve asli görevlerinin yanında süreklilik arz edecek şekilde ambulans şoförlüğü görevini de yürüten personelin performans puanlarına 10 puan daha ilave edilecek. Bu düzenlemenin personele aylık getirisi yaklaşık 50 lira olacak.

Üniversiteye bitirene 180 TL ödenecek

Sözleşmeli personel pozisyonlarında görev yapan sağlık personeli sağlık hizmetleri sınıfına atanılabilecek mesleki bir üst öğrenimi bitirirse sözleşme ücretleri, hizmet yılları dikkate alınarak aynı pozisyon unvanındaki üst öğrenimliler için öngörülen sözleşme ücreti esas alınarak ödenecek. 1 Temmuz'dan itibaren uygulanacak düzenlemeyle lise mezunu iken 4 yıllık yükseköğrenim tamamlayan sözleşmeli personelin ücretinde 180 lira civarında artış sağlanacak.

Tabip dışı personelin ek ödemeleri

Tabip dışı personelin ek ödemeleri 1 Haziran'dan itibaren aylıklarla birlikte ödenecek. Uygulamayla her ay maaş ödemesi ile denge tazminatı tutarı peşin olarak ve herhangi bir şarta bağlı olmaksızın yapılacak. Yıllık izin, rapor gibi nedenlerle döner sermaye gelirine herhangi bir katkıda bulunmasa bile, anılan personele bu tutar peşin olarak verilmeye devam edilecek. Böylece anılan personelin eline her ayın 15'inde maaş ile denge tazminatı tutar garanti olarak geçecek. Ödenen bu tutar, takip eden ayda ödenecek performans ek ödemesi tutarından düşülecek ve kalan kısım personele performans ek ödemesi olarak ödenecek.

Mayıs ayı ek ödemesi ile birlikte hekim dışı personel Haziran ayında en az 2,5 aylık sabit ek ödeme alacak. Örneğin 10. derece hemşire, ebe veya sağlık memurunun Haziran ayı içerisinde çalışmış olduğu dönem olan 1-31 Mayıs için en az 584 lira, 1 Haziran-14 Haziran dönemi için 272 lira, 15-Haziran-14 Temmuz dönemi için ise 584 lira olmak üzere asgari bin 440 lira ek ödeme yapılacak. Bunun dışında Mayıs ayına ait varsa performans ödemesi ayrıca ödenecek. Bu uygulama üniversiteler ve adli tıp kurumu için de geçerli olacak.112 acil sağlık hizmeti personelinin ek ödeme tavanı, 1 Temmuz'dan itibaren yüzde 150'den yüzde 200'e çıkarıldı. Bu tavan artışıyla bir hemşirenin veya sağlık memurunun ortalama net ek ödemesi 250 lira civarında artacak. Nöbet ücretleri dini bayram günleri için yüzde 20 artırımlı ödenecek.

Garanti ek ödeme miktarı yükseltildi

Toplu sözleşmeye göre, pratisyen hekim ve diş hekimlerinin garanti ek ödeme miktarı da yükseltildi. 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olmak üzere, 4. derece pratisyen tabiplerin garanti ek ödemesi 400 lira dolayında, diş hekimlerinin garanti ek ödemesi 370 lira civarında artacak. Vekalet eden personelin ek ödeme matrahı da yükseltildi. Uygulamayla örnek olarak bir sağlık memurunun şube müdürlüğüne vekalet etmesi durumunda ortalama net 350 lira, il sağlık müdür yardımcılığına vekalet etmesi halinde 400 lira dolayında ek ödemesi artacak. Vergi yükünden dolayı yıllık geliri emsali personelden düşük gerçekleşen personele fark ödemesi yapılacak.

Düzenlemeyle ayrıca mali sorumluluk zammı almayan aynı zamanda taşınır kayıt kontrol yetkilisi olarak görevlendirilenlere kadro veya görevleri itibarıyla öngörülen mali sorumluluk zammı ödenecek. Uygulamayla memur, hemşire, ebe, sağlık memuru gibi kadrolarda bulunan personelden taşınır kayıt kontrol yetkilisi olarak görev yapanlar mali sorumluluk zammı almazken, uygulamayla aylık net 12 lira civarında tazminat alabilecekler.

Sağlık Bakanlığı'nda sosyolog olarak görev yapanların maaşları 300 lira civarında artırılırken, devlet tarafından okutulan veya burs verilen çocuklar için 15 Temmuz 2012 tarihinden geçerli olmak üzere aile yardımı ödeneği verilecek. Toplu sözleşmeden kaynaklanan 5,5 aylık maaş farkı ile geç ödeme farkı ödemesi yapılacak. Buna göre 4. derecedeki bir uzman hekim gecikme zammı dahil 420 lira, 4. derece bir pratisyen hekim 370 lira ve 8. derece bir hemşire, ebe veya sağlık memuru 240 lira civarında fark alacak. Aile hekimleri ve aile sağlığı elamanlarına da fark ödemesi yapılacak. Ayrıca varsa nöbet ücret farkları da ödenecek. Emekli olanlara ödenen tazminatı 1 Temmuz'dan itibaren 100 lira artırılacak. Sağlık çalışanlarının ek ödeme ve mali haklarıyla ilgili yayımlanan genelgeye Bakanlığın internet sitesinden ulaşılabiliyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • "Nohut, meme kanserine karşı koruyor"15 Ağustos 2016 Pazartesi 11:52
 • Zika aşısı maymunlarda işe yaradı05 Ağustos 2016 Cuma 09:35
 • Bazı maddeler uyuşturucu kapsamına alındı03 Ağustos 2016 Çarşamba 10:11
 • Sinir hücreleri kontrolüyle hastalıklar iyileştirilecek02 Ağustos 2016 Salı 10:11
 • Yeni bir antibiyotik türü keşfedildi28 Temmuz 2016 Perşembe 11:42
 • ABD'nin petrol stokları yükseldi27 Temmuz 2016 Çarşamba 17:56
 • Alkol 7 tür kanserin nedeni22 Temmuz 2016 Cuma 11:34
 • Sıcak hava varis şikayetini artırıyor09 Temmuz 2016 Cumartesi 12:53
 • İki üniversite hastanesi sağlıkta anlaştı01 Temmuz 2016 Cuma 15:49
 • TÜBİTAK "yenidoğan" için tıbbi cihaz geliştirdi29 Haziran 2016 Çarşamba 13:50
 • ÜYE İŞLEMLERİ

  Copyright 2012 DÜNYA OnlineBurada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
  kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.
  Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim
  BIST Çekince İbaresi BIST isim ve logosu "koruma marka belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'e ait olup, tekrar yayınlanamaz. Piyasa verileri FOREKS tarafından sağlanmaktadır. Sayfamızdaki finansal veriler en az 15 dakika gecikmelidir.