11 °C

Borsa, kur riski taşıyan şirketlere kucak açtı

Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ, kur ve finansman sıkıntısı yaşayan firmaların halka arzı için kotasyon yönergesini değiştirdiklerini ve 12-13 firmanın gelecek yıl halka arz olacağını vurguladı.

Borsa, kur riski taşıyan şirketlere kucak açtı

JÜLİDE YİĞİTTÜRK GÜRDAMAR

Kur riski taşıyan şirketlere Merkez Bankası'ndan sonra Borsa İstanbul da kucak açtı. Döviz borcunun sermayeye oranı yüksek olan ve bu yüzden kur her yükseldiğinde bir yandan kendisi diğer yandan alacaklı bankalar ve sonuçta da ekonomi için risk yaratan şirketlerin sorunu Borsa İstanbul'da çözülecek.

Borsa İstanbul (BIST) Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, yakın dönemde 1 milyar lira veya dolar üstü piyasa değeri olan şirket halka arzlarının görüleceğini belirtti. Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi'nde gazetecilere açıklamalarda bulunan Karadağ, halka arzlarda kur riski ve finansman sıkıntısı yaşayan belirli ölçekteki şirketleri hedefl ediklerini belirterek, bununla ilgili kotasyon yönetmeliğini değiştirip Sermaye Piyasası Kurulu'ndan da onay aldıklarını söyleyerek, "Sadece ortak satışı yoluyla halka arzlara izin vermeyeceğiz, bu kotasyon yönergesine aykırı, şirkete fon sağlayarak yapılan halka arzlar bizim için önemli" diye konuştu. Karadağ şöyle devam etti: "Kur ve finansman riskinden batma riski var, kur hopluyor bunlar hopluyor. Bir de bunlara hem uluslararası hem de ulusal bankalar kredi vermiş. Krediler batacak. Biz diyoruz ki ona gel bir halka açılma planı yap. Bu en az 1 milyar dolar veya lira gelir getirici olsun. Buna da sana kredi verenler öncülük etsin. Şimdiden hazırlanan 12-13 şirket var. Ortak satış sınırlı veya hiç olmayacak. Ortak satışı yapanı almayacağım. Bu yeni gelenlerin hepsi de Yıldız Pazar'da, BIST 30'da yer alacaklar."

"Yoksa kredi verene depecek"

Karadağ, döviz borçlusu şirketleri nasıl halka açacaklarını gazetecilere bir örnek üzerinden anlattı: "Pasif yönetiminde sorun yaşayanlar diyoruz şöyle ki kapalı şirketin 1.6 milyar lira yabancı kaynağı olsun, 400 milyon lira da özkaynağı. Toplam 2 milyar lira. Biz şunu öneriyoruz, halka açıklık projesi yap, 1 milyar liralık halka arz büyüklüğü olsun, böylece 1 milyar 400 milyon lira özkaynak oluyor. Ve borç 600 milyon liraya geriliyor. Aynı şirketin satış gelirleri 4 milyar lira, satış maliyeti de 1 milyar lira olsun. Kur ve faiz kayıpları eklenince 1.5 milyarlık, 500 milyon zararı var. Bu halka arzla bu şirkete 1 milyar lira ekleyip 500 milyonluk zararı artı 500 milyon liraya çeviriyoruz. İşte bu, şirkete zaten yabancı ve Türk bankalar kredi vermiş ki 1.6 milyar lirası var kur riskinde olan. Bu kredi verenlere de zaten batıktasın gel halka arz için çalış seferber ol kendi paranı da kurtar diyoruz. Çünkü depttesin (borçtasın) zaten sen bunu deptte (borçta) bırakırsan patronu, kredi verene depecek."

12-13 şirket hazırlanıyor

Bu durumda olan ve halka arza hazırlanan 12-13 şirket olduğunu açıklayan Karadağ, "Üstüne basa basa söylüyoruz, kur riski, faiz riski var, zarardasın. Gel sana antibiyotik equity (sermaye) sunacağım. Ama ortak satış olmayacak. Karışımın içinde olabilir ama ortak satış yoğun olursa kabul etmeyeceğiz. Firmanın mali tablosu düzgün hale gelecek kadar fon girişi olmazsa halka arzı kabul etmeyeceğiz. Yıldız Pazar'a (BİST'in en değerli pazarı) girecekler. Şirketin mali yapısındaki düzelme de belirgin olacak" dedi. Geçen yıllardaki halka arz seferberliğini hatırlatan Karadağ, bunlardan 50 tanesinin şu anki 1 şirket etmeyeceğini dile getirdi.


Halka arza GLP engeli

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, Merkez Bankası'nın TL'yi sıkılaştırmak için kullandığı Geç Likidite Penceresi'nin (GLP) Borsa İstanbul'un halka arzını zorlaştırdığını söyledi. Karadağ, Merkez Bankası'nın Geç Likidite Penceresi'nden borçlanması nedeniyle, Borsa İstanbul'un yılda 50 milyon lira komisyon geliri kaybı yaşadığını belirtti. Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) tarafından düzenlenen Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi'nde gazetecilere açıklamalarda bulunan Karadağ, Borsa İstanbul'un halka arzı için en temel problemin Merkez Bankası operasyonu olduğunu söyledi. TCMB'nin piyasayı büyük oranda GLP'den fonladığını anımsatan Karadağ, şöyle konuştu: "Merkez Bankası para politikası gereği Geç Likidite Penceresi kullanımı nedeniyle benim piyasamdan işlem yapmıyor. Bu durum benim gelirlerimi aşağı yukarı 50-100 milyon lira gelirimi etkiliyor. En temel problemim bu; gelir projeksiyonumda sıkıntı oluyor. Halka arzı 17-20-25 çarpanla satacağım belki ama mali tablolarım 50 milyon lira aşağıda olursa yazık. Merkez Bankası BIST Gecelik işlemleri hiç kullanmıyor."

İkinci çeyrekte halka arz

Geçmişte olduğu gibi, TCMB'nin menkul kıymet, repo, ters repo ve benzeri işlemlerde Borsa piyasalarını kullanmalarını istediklerini söyleyen Karadağ, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya ile konuştuğunu ve aralık-ocak ayında bu durumun düzeleceğini belirterek, "‘GLP'yi BIST GLP yapalım' diyoruz. Yine Borsa piyasamızda onların istediği usül ve şartlarda bütün mekanizmaları, şartları hazırlayalım, Borsamız da kazansın buradan TCMB ocak ayında yine Borsa İstanbul'dan işlem yapmaya başlarsa, bu bizim gelirlerimizi etkiler . İlk çeyrek mali rakamlarımıza göre de halka arzımızı en geç 2018 ikinci çeyreğinde gerçekleştiririz" diye konuştu.


Nusret borsada başarısız olurdu

Başkan Karadağ, her şirketin borsaya gelmesi gerekmediğini, şirketlerin Startup, özel fon dönemi olabileceğini belirterek bunu Nusret örneğiyle şöyle açıkladı: "Borsaya seferberlikte gelenler kötü demiyorum ama onlar risk sermayesi yatırımları. Mesela Nusret, halka arz olsa başarılı firma olmazdı. KOBİ'lerin finansmana ihtiyacı olan küçük şirketlerin sadece finansman değil kurumsallık ve denetim ihtiyaçları da var. Borsada bunu yapamazsın, bakın Şahenk fonla birlikte kurumsallık verdi Nusret'e ve başarılı bir Türk markası oluştu." Karadağ, borsadaki küçük şirketlere de girişim sermayesi bulup onları satmaları gerektiğini belirtti.


Şirketlere 31 milyar dolar kaynak

Kongrenin açılış konuşmasını gerçekleştiren evsahibi Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) Başkanı İlhami Koç, 2017 yılında yapılan sermaye artırımı ve ihraçlarla şirketlere 31 milyar dolar kaynak sağlandığına işaret ederek, 2010'dan bu yana sağlanan kaynak tutarının ise 210 milyar dolar olarak gerçekleştiğini, bunun 25 milyar doları öz kaynak, 184 milyar dolarının ise borçlanma aracı şeklinde olduğunu söyledi. "Geleceğimiz İçin Büyüme" temasıyla düzenlenen ve iki gün sürecek kongrede, 24 panel ve sektöre yönelik farklı başlıklarda 25 eğitim programı yer alacak.


İhraç izni 500 milyar lirayı geçecek

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş, SPK tarafından 2016'da şirketlere yaklaşık 350 milyar liralık ihraç izni verildiğini, bu yıl sonu itibarıyla bu tutarın yüzde 50 artışla 500 milyar lirayı geçeceğini bildirdi. Tahvil, bono, hisse senedi ve diğer araçlar yoluyla sermaye piyasalarına küresel sermaye girişinin artarak devam ettiğini bildiren Ertaş, "Bu girişlerin bir göstergesi olarak BIST endeksi, yılbaşından beri yüzde 35'in üzerinde bir artışla dünyanın en çok kazandıran borsaları arasında yerini aldı." dedi. Ertaş, 7 milyon gönüllü BES, yaklaşık 3.5 milyon otomatik BES, 3.2 milyon yatırım fonlarında, hisse senedi, tahvil, bono, türev araçlarındaki 1 milyon civarı eklendiğinde toplam rakam 14.5 milyon vatandaşın doğrudan veya dolaylı olarak sermaye piyasalarının yatırımcı olduğunu söyledi.

Varlık Fonu'na yeni kaynak

Aynı zamanda Varlık Fonu Başkan Vekili olan Karadağ, Varlık Fonu için yeni tasarı ve strateji belgesi hazırlayıp sunduklarını belirterek, mevcut strateji belgesinde revize yaptıklarını belirtti. Karadağ, ayrıca Varlık Fonu'nda risk sermayesi kurduklarını ve fi ntech şirketlerine yatırım yapacaklarını söyledi.

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) tarafından düzenlenen Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi, yoğun ilgi gördü. Kongre bürokratlar, aracı kurum yöneticileri, ekonomistler, akademisyenler, öğrenciler ve yabancı konuklar olmak üzere 2 bin kişi katıldı.

İşsizlikte ağustos rakamları belli olduİşsizlikte ağustos rakamları belli oldu

MB'den detaylı açıklama bekleniyorMB'den detaylı açıklama bekleniyor

ABD ve Asya piyasaları petrol fiyatları ile gerilediABD ve Asya piyasaları petrol fiyatları ile geriledi

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.