12 °C

Ankara için karar açıklandı

Anayasa Mahkemesi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş’ın ve CHP'nin yerel seçimlere yaptığı itirazı reddetti

Ankara için karar açıklandı

ANKARA - Mahalli idareler seçimlerinde CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş ile CHP, Ankara seçim sonuçlarına ilişkin ayrı ayrı bireysel başvuruda bulunmuştu. 

Başvuruların ikisini de karara bağlayan Yüksek Mahkeme, başvurular Anayasa Mahkemesi'nin görev alanında olmadığından 'konu bakımından yetkisizlik' nedeniyle red kararı verdi.  

Anayasa Mahkemesi'nin ret gerekçesinde, bireysel başvuruların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ndeki (AİHS) haklarla sınırlı yapılabileceğine işaret edilerek, AİHS'nin de mahalli seçimleri bireysel başvuru kapsamında saymadığı vurgulandı.

Yüksek Mahkemenin bu nedenle başvuruyu görev alanına girmediği gerekçesiyle reddettiği belirtildi. Mahkemenin gerekçesinde, Anayasa'nın 79. maddesindeki Yüksek Seçim Kurulu kararlarına karşı başka bir merciye başvurulamayacağına ilişkin düzenlemeyle ilgili değerlendirme yapılmadığı öğrenildi. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.