12 °C

Rusya'dan 'askerler çekildi' iddiasına yanıt

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, "Sınır gücü oluşturuyoruz diyorlar, sonra hayır İŞİD ile mücadele gücü oluşturuyoruz diyorlar. Ama gerçek olan şu ki, ABD orada alternatif bir güç oluşturuyor." dedi. Lavrov, Rusya'nın Afrin bölgesinden askerlerini çektiği bilgisinin ise doğru olmadığını söyledi.

Rusya'dan 'askerler çekildi' iddiasına yanıt

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, New York'ta Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında Suriye'deki gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Lavrov, "Sınır gücü oluşturuyoruz diyorlar, sonra hayır İŞİD ile mücadele gücü oluşturuyoruz diyorlar. Ama gerçek olan şu ki ABD orada alternatif bir güç oluşturuyor. Bu Suriye'nin egemenliğine karşı bir girişim. Bu çok endişe verici bir durum ve endişelerimizi Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'a da aktardık." diye konuştu.

ABD'nin gerek hem diplomatik hem de askeri hareketlerinin çelişkilerle dolu olduğunu savunan Lavrov, "Suriye'deki varlıklarının İŞİD ile mücadele için olduğunu söylüyorlar ama silahlı güç oluşturuyorlar. İŞİD ile mücadele ediyoruz diyorlar ama, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin terörist örgütler listesinde bulunan El Nusra'yı Suriye'de görmezden geliyorlar. ABD'nin başını çektiği koalisyon El Nusra'ya karşı mücadele etmiyor." dedi.

Lavrov, bir soru üzerine Rusya'nın Afrin bölgesinden askerlerini çektiği bilgisinin doğru olmadığını söyledi.

Türkiye'nin kendilerinde hayal kırıklığı yarattığını da vurgulayan Lavrov, 'Bize bölgede 23-24 ayrı güvenlik noktası oluşturacaklarını söylemişlerdi. Ancak 2-3 güvenlik noktası oluşturdular' dedi.  Lavrov' Türkiye'nin Afrin'e müdahalesi konusunda da gerilimin düşürülmesinden yana olduklarını, bölgede istikrarın sağlanması için Türk yetkililerle diplomatik ve askeri kanallar ile görüşmeleri sürdürdüklerini söyledi.

ABD'den Afrin'le ilgili bir açıklama dahaABD'den Afrin'le ilgili bir açıklama daha

TSK, Afrin'deki YPG hedeflerini vuruyorTSK, Afrin'deki YPG hedeflerini vuruyor

Kaynak: DHA

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.