“Doğu'da acenteler gerçek kahraman”

Can KANTAR
Can KANTAR SEKTÖRÜN İÇİNDEN cankantar@gmail.com

Her sene doğudaki bir ilimizi ziyaret ediyorum. Geçtiğimiz yıl Kars'taydım, bu sene Erzurum'a gittim. Benim bu ziyaretlerim ağırlıklı gezi konseptli oluyor, ama aynı zamanda o ilin nabzını tutan özellikle sigorta acenteleri ve bölgenin dernek yöneticileri ile de görüşüyorum. Her bölgenin kendine özgü farklı sorunları olsa da temel sorun "Doğu'da acentelik yapmak zor" diyebiliriz. Sektörün duayen sigortacılarından 93 yaşına yeni basan David Kohen'in Hayatımız Sigortalı dergisine verdiği röportajda, "Doğu'da sigorta acenteliği yapan meslektaşlarım gerçek birer kahramandır" demişti. Evet, benim de gözlemlerim gerçekten Sayın David Kohen'in düşünceleri ile birebir örtüşüyor. Özellikle belirtmem gereken bir diğer konu ise sigorta acenteliğinin bu illerimizde çok da saygı görmesi. Gerek Kars'ta Yavuz Özçağin gerek Erzurum'da Engin Akın ile sokakta dolaştığımızda herkesin selam verdiği ve saygı gösterdiğini söyleyebilirim. 

Erzurum, doğu illerimiz arasında en güzellerinden biri diyebilirim. Özellikle kayak pistleri ve ekipman olarak çok yeterli. Kayak yapmak için yurtdışına gidenlere Palandöken dururken pek anlam veremiyorum. Erzurum, hak ettiği değeri pek görememiş. Neyse konumuz bu değil, ama değinmeden edemedim. Doğu Anadolu Sigorta Acenteleri Derneği (DASAD) Başkanı Engin Akın ile sohbet ettik. Sonrasında Necip Aydın, Sani Mollaoğulları, Yavuz Karataş'ı ofislerinde ziyaret ettim. 

İş makinelerine neden teminat yok?

Erzurumlu sigorta acentelerin en önemli sorunu; bölgeye acentelik verilirken sigorta şirketlerinin fazlaca ince eleyip sık dokumaları, hatta bazı sigorta şirketlerinin Doğu Anadolu'da acentelik vermek istememesi. Acentelerin en önemli geliri trafik ve kasko sigortası. Burada yaşanan özellikle komisyon indirimleri acenteleri değil Erzurum'da, bütün illerimizde sıkıntıya soktuğu bir gerçek. Ama Doğu'daki acentelerin varı yoğu trafik ve kasko, nasıl çapraz satış yapsınlar ki? Şehirlerde mesela özel hastane sayısı çok az, tabii ki gelir de düşük. Ama yine de acentelere özellikle BES satışı yapabilmeleri için bu bölgelerimizde ayrıcalık isteniyor. Acenteler, "Biz yıllarımızı acentelik mesleğine verdik. Sınavı çok zor. Bize ayrıcalık sağlansın doğu illerimizde BES satışında rekor kırdıralım" derler, ben elçiyim zeval olmaz. 

Bir de Erzurumlu acentelerin yatırımlarına bayıldım. Hepsi birer banka şubesi gibi en merkezi yerlerdeler ve en az 10-15 kişi çalışıyorlar, gurur duydum. Batı illerimizdeki gibi ofisler han köşelerinde, ama altlarda son model otomobiller yok! Son olarak bu illerimizin terör merkezi gibi görülüp sigorta şirketlerinin özellikle iş makineleri için teminat vermemesi konusunda büyük şikâyetleri var. 

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar