Trafik sigortalarında son viraj

Can KANTAR
Can KANTAR SEKTÖRÜN İÇİNDEN cankantar@gmail.com

Trafik sigortaları ile ilgili gelişmelerden beklentisi olan çok. Hükümet yetkilileri kamuoyu baskısından yıldığından bir an evvel çözüm istiyor. Vatandaş ‘trafik sigortası ucuzlayacak’ beklentisi içinde. Şirketler artık zarar etmemek için köklü bir çözüm istiyor. Acenteler, gelişmeler sonrası komisyonlarının tekrar eski seviyelere yükselmesini bekliyor. Hazine ise arada kalmış, bekliyor, ama tedbiri de elden bırakmak istemiyor. 

Sigorta şirketleri eski zararlarla tekrar karşılaşmamak için dört istek öne sürmüştü. Birincisi kusurlu sürücülerin yakınlarına ödenecek tazminatlar, ikincisi bedeni tazminatlarla ilgili hesaplamanın bir model üzerinden gerçekleşmesiydi. Üçüncü olarak kaza sonrası mağdur yakınlarının tazminat talepleri ile ilgili aracıların devreye girmesinin önüne geçilmesini isteyen sektör, son olarak geriye dönük 10 yıllık sonuçlanan dava dosyalarının her farklı karar sonrası tekrar tekrar açılmasının da önüne geçilmesini bekliyor. Bunların üçü Meclis Plan Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Dosyaların tekrar tekrar açılması dışında üç istek Komisyon'dan geçti. En önemlisi mağdur yakınlarının ilk önce sigorta şirketlerine müracaat etmeleri, buradan 15 gün içerisinde sonuç alamazlarsa, Sigorta Tahkim Komisyonu'na veya mahkemelere gidebilmeleri sağlandı. Böylece aracıların önüne geçilmiş olacak. Bu süreç sonrası isteyen aracılara gidebilecek. Fakat hesaplama bir model üzerinden olacağı için aracılara gidenlerin eline daha az bir tazminat geçmiş olacak. Çünkü aracılar bu hizmetleri karşılığında bir ücret alacaklar. Mahkeme sonuçlarında bir standart yok. Aynı meslek ve yaşta iki kişi vefat etmişse mahkemenin atadığı bilirkişinin raporu ile biri 150 bin TL, diğeri 75 bin TL tazminat alabiliyor. Bunun hesaplaması bir bilim ve meslek. Aktüerler bunları hesaplamak için okuyorlar. Ama mahkemenin atadığı bilirkişilerin böyle bir vasfı yok. Yapılan bütün düzenlemelerin aynı zamanda tüketicilerin de hakkını korumak için olduğunu unutmamak gerekir. 

Bu süreçte sektör bir itibar kaybı yaşadı belki ama bu kanunların çıkmasında büyük çaba gösterdiler. TSB Başkanı Ramazan Ülger ve Genel Sekreter Mehmet Akif Eroğlu, bu konuda büyük mesai harcadılar. Hakkını vermek lazım. Sektör bu süreçte hiç yapmadıkları kadar siyasilere konuları anlattı. Bakanlarla görüşüldü. Acente dernekleri tanıdıkları siyasileri ziyaret edip dertlerini anlattılar. 1 Kasım seçimlerinde AKP Milletvekili adayı olan Hasan Ekmen komisyondaki milletvekillerine mektup yazdı. Mehmet Akif Eroğlu Komisyon'da sunum yaptı ve soruları başarıyla cevapladı. Sektör bugüne kadar hiç yapmadığını yaptı ve başardı. 

Şimdiki beklenti fiyatların düşmesi, kamuoyu baskısının sona ermesi, acentelerin komisyonlarının yükselmesi. Sigorta şirketlerinin artık enerjisini değişik konulara aktarabilmesi beklenebilir. Gelecek ile ilgili tahminlerimi gelecek hafta yazacağım, ama trafik primlerinin üçte birine düşeceğini, komisyonların tekrar yükselebileceğini tahmin etmiyorum. Buna karşın Hazine’nin neler yapabileceği ve Rekabet Kurumu soruşturmasının sonucu konusunda tahminlerimi gelecek haftaya saklıyorum. Kalın sağlıcakla. 

 

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar