İktisat ve Toplum Dergisi 100. sayıya ulaştı

Ömer Faruk ÇOLAK
Ömer Faruk ÇOLAK EKONOMİ ATLASI dunyaweb@dunya.com

Dünyanın her yerinde yazılı basın işine girmek cesaret ister. Türkiye’de ise bu adeta cesaret ötesi bir fedakarlık gerektirmekte. 2010 yılında bu cesareti gösteren Efil Yayınevi, bir grup akademisyenin desteği ile İktisat ve Toplum Dergisi’ni (İTD) çıkarmaya başladı. Derginin yayımlanmasına öncülük yapanlar; İstanbul Bilgi Üniversitesinden Asaf Savaş Akat, Ege Üniversitesinden Osman Aydoğuş, Bilkent Üniversitesinde Erinç Yeldan, TOBB-Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinden Serdar Sayan, İzmir Ekonomi Üniversitesinden Oğuz Esen, Hacettepe Üniversitesinden Timur Han Gür ve bu köşenin sahibi bendeniz oldu.

Yaşanan ekonomik krize rağmen İTD her ay düzenli olarak yayımlandı. Yayın çizgisi nedir sorusuna editör olarak şu yanıtı verdiğimi anımsıyorum: “Egemen düşüncelerin sıkışmışlığının dışında kalıp, güncelliğin içinde boğulmadan ancak ondan da kopmadan başta iktisadi olgular olmak üzere insana dair yaşananları teorik temeller çerçevesinde incelemek”. Bunu yaparken İTD bağımsız kaldı. Ne iktidara, ne de muhalefete sırtını dayamadı. Bundan olsa gerek reklam desteği almadı. Sadece okuyucu desteği ile derginin Şubat 2019’da 100. Sayısı yayımlanacak. İTD bağımsızlık çizgisine bağlı kalırken, Cumhuriyet, Demokrasi ve Mustafa Kemal Atatürk’ten yana taraf oldu.

Türkiye ciddi bir ekonomik krizi yaşarken, hiçbir Üniversitenin İktisat Bölümü’nün yaşananlara karşı kurumsal bir tepki göstermediği bugünlerde İTD izlediği yayın çizgisine bağlı kalarak okuyucularına hep yaptığı gibi krizi ve ekonomik gelişmeleri analiz etti. İTD okuru bu 100 sayı boyunca küresel krizden, Brexit’e, büyümeden, eşitsizliğe, göç sorununa, çevre yıkımına, kentleşmeye, cinsiyet ayırımcılığına, sanayi ve tarım sektöründeki sorunlardan, işsizliğe kadar uzanan birçok konuda bini aşkın makaleyi 200’ün üzerinden farklı kalemin elinden okuma fırsatını yakaladı. İTD’de bu 100 sayı boyunca Türkiye’nin önemli akademisyenlerini yayın kuruluna kattı, yazar olarak bünyesinde yer almalarını sağladı. Uluslararası Kurumların (UNCTAD; WTO) Başkanları dergi için makaleler yazdı. Metin Akpınar’dan, Ercan Kesal’a, Rüştü Asyalı’ya uzanan sanatçılarla röportajlar yaptı.

Gelecek hafta İTD, 100 sayıya ulaşmasını Ankara’da Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanat Merkezinde düzenlediği bir dizi panelle kutlayacak. 8 Şubat 2019’daki etkinlikte “Türkiye Ekonomisinde Kriz ve Çözüm Yolları” tartışılacak. Panele on beş akademisyen konuşmacı olarak katılıyor (ayrıntılar için www.iktisatvetoplum.com web sayfasına bakılabilir). Bu panelde ayrıca İTD tarafından “Asaf Savaş Akat İktisat Ödülü”nün ilki, yarışmaya katılan en iyi makale sahibine verilecek.

İTD, adeta kurutulmuş, kurumuş bir bahçede ayakta kalan çınar gibi iktisat yazınına katkı vermeye devam ediyor. Umarız ömrü uzun olur. Böyle bir dergiyi kurmanın ve editörlüğünü yapmanın gururu ile okuyarak ve sevgiyle kalın diyorum.

Dergiye nasıl destek verebiliriz diyen okurlarımıza da abone olarak, satın alarak ya da reklam vererek yapabilirsiniz diyorum.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Savaş tuzağı 21 Eylül 2022
Gözlük değişimi 24 Ağustos 2022
Biri bizi gözetliyor 10 Ağustos 2022